Başlangıç > çek mağdurları > >Metris Eylemi

>Metris Eylemi

>

ÇEK MAĞDURLARI METRİS’TE EYLEM YAPTI..
Borçları yüzünden cezaevinde yatan mahkum yakınları bankaları protesto etmek için Metris Cezaevi önünde buluştu. Bir grup sabah saatlerinde geldikleri Metris Cezaevi önünde eylem yaptı. Çek Mağdurları Birleşim Başkanı Burhan İşcan yaptığı açıklamada, Bugün burada bir türlü çıkmak bilmeyen Çek yasasının çıkmamasına neden bankaları protesto etmeye geldik. Bankalar meclisin çıkardığı kanunu tanımamıştır. Meclis üzerinde üstünlük kurduklarını iddia etmektedirler. Hükümet yeni çek yasasını hazırlamıştır ancak bankaların sorumluluk almaması nedeniyle yasanın yasalaşmamasına neden olmaktadır.

BİN TANE ÇEK MAĞDURU İÇERDE
Bankalar meclisin çıkardığı kanunu tanımamıştır. Meclis üzerinde üstünlük kurduklarını iddia etmektedirler. Hükümet yeni çek yasasını hazırlamıştır ancak bankaların sorumluluk almaması nedeniyle yasanın yasalaşmamasına neden olmaktadır. Şuan’da bin tane çek mağduru hapis yatmaktadır. Bunların aileleri bölünmüş, parçalanmıştır” dedi.
BÖYLE BİR ŞEY SADECE TÜRKİYE DE VAR
Oğlunun 16 aydır cezaevinde olduğunu söyleyen Hatice Özdemir ise “Anayasamızda kimse borcu yüzünden hürriyetinden yoksun bırakılamaz hükmü bulunmaktadır. Ancak cezaevinde yatanlar var. Böyle bir şey sadece Türkiye’de var” şeklinde konuştu.

‘BORÇ YATARAK MI ÖDENİYOR’
Eşi Çanakkale Cezaevi’nde yatan 3 çocuk annesi Elif Yıldızhan da eyleme çocukları ile birlikte geldi. Eşinin 21 aydır cezaevinde yattığını anlatan Yıldızhan, “Eşim, ortağının dolandırması ve çekte imzası bulunması nedeniyle cezaevinde yatıyor. 26 ay ceza verildi ve 5 ayı kaldı. Biz hala Çek Yasası’nın çıkmasını bekliyoruz. Borç yatarak mı ödeniyor. Bizim evimiz dağıldı, çocuğum okulunu değiştirdi” şeklinde konuştu.

Mahkum yakınları yaptıkları eylemin ardından olaysız şekilde dağıldı

http://www.cekmagdurlari.com/2009/06/gerceker-suca-battik.html

Reklamlar
Kategoriler:çek mağdurları Etiketler:
  1. 15/10/2009, 02:07

    >Sayın Sadullah Ergin, bizler sayıları yüzbinlerle ifade edilen çek mağdurlarıyız Türk Ticaret Kanunu'nun çek ile ilgili hükümleri İsviçre borçlar kanunundan tercume edilerek alınmıştır. 3167 sayili kanun çek kullanımını yaygınlaştırması gererkirken, Tamamen karşılıksız çek keşidecilerini cezalandırmaya yönelik gayri insani hükümler taşımaktadır. Bu kanun, temelde Banka ve Ticaret Araştırma Enstitüsünün Tasarısını esas almıştır. Karşılıksız çeke Hapis cezası Türk Hukuk Sistemi açısından bir yüz karasıdır! Kişi hak ve hürriyetlerine aykırı bu uygulama 1 Ocak 2009 tarihinde yeni bir boyut kazanmıştır.

  2. 17/10/2009, 16:20

    >Karşılıksız Çek Vermekten Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay Tutuklandı Karşılıksız Çek Verdiği Gerekçesiyle Antalya'da Gözaltına Alınan Yönetmen Ezel Akay, Tutuklanarak Cezaevine Gönderildi.Karşılıksız çek verdiği gerekçesiyle Antalya'da gözaltına alınan yönetmen Ezel Akay, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Altın Portakal Film Festivali için geldiği Antalya'da bu sabah kaldığı Dedeman Otel'de polis tarafından gözaltına alınan Ezel Akay karşılıksız çek verme suçunu konu alan 3167 Sayılı Kanun'a muhalefetten Asayis Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. Daha sonra Antalya Adliyesi'ne getirilen yönetmen Ezel Akay'ın borcunu ödemediği anlaşıldı. Adliye nezaretinde sabah saatlerinden beri bekletilen Ezel Akay hakkında Fatih Adliyesi tarafından çıkarılan tutuklama müzekkeresi bulunduğu belirtildi. Akay daha sonra tutuklanarak Antalya E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: