Başlangıç > çek mağdurları, genel > Çek Mağdurları Ve Tacirler

Çek Mağdurları Ve Tacirler

Bizler, Türkiyede yaşayan iş adamlarıyız,

Türkiye’de serbest ekonomi ve tacirler arasındaki alış verişler ve ticari ilişkiler kağıt çekler vasıtasıyla yapılmaktadır, Bankalar müşterilerine, boş kağıt çekler vermekte ve tacirlerde bu kağıt çekleri 6 ay 1 yıl veya daha uzun süreli vade tarihleri yazarak mal ve hizmet alış verişlerinde kullanmaktadırlar, Türkiyedeki ticaret vadeli çeklerle yapılmaktadır..

Dünya’daki finansal krizin ülkemizde çok derin etkileri olmuştur ve Tacirler ellerindeki vadeli kağıt çekleri ödeyemez hale gelmiştir.

Ülkemiz yasaları gereğince, Ödeneyemeyen bu kağıt çekler sebebi ile işadamlarını hapis yoluyla cezalandırmaktadır. Türkiyedeki Tacirler olarak, Evrensel Hukuk İlkelerine aykırı yaptırımlarla karşı karşıyayız.

 

Halbuki; 2001 yılında kabul edilen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Uygulaması gereğince, “Türk Anayasası Madde 38/8 (Ek:3/10/2001-4709/15 md) “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” Hükmü vardır.

 

Yalnızca sözleşmeden doğan yükümlülüklere aykırılık nedeniyle özgürlüğün kısıtlanması yasağı (borç için hapis yasağı), 4709 Sayılı Kanunun 15. maddesinin son fıkrası ile Anayasamızın 38. maddesine eklenmiştir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Ek 4 No’lu Protokolün 1. maddesinden aynen alınmış olan bu kural, bir kimsenin yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğünü yerine getiremediği için özgürlüğünden yoksun bırakılamayacağı, bunun insan özgürlüğüne ve onuruna aykırı olacağı düşüncesine dayanmaktadır.

 

Fakat Kanun yapıcı burada kurnazlık yaparak, Anayasanın bu hükmedici kuralını aşabilmek için, Karşılıksız çıkan, ödenemeyen her kağıt çekin üzerinde yazan bedeli kadar Adli Para Cezasına çarptırmıştır, Adli Para cezaları Devlet hazinesine yatırılan bir bedeldir, ve ülkemizde devlet hazinesine Adli para cezası olarak borçlandırılmış kişi bu bedel kadar hapse atılmaktadır..

Ülkemiz yasaları gereğince, Tacir tarafından ödenemeyen kağıt çeklerdeki cezai yaptırım aşağıdaki gibidir,

 

Kanun Numarası:3167

Kabul Tarihi :19/3/1985

Madde 16 – (26.2.2003 tarih,4814 sayılı kanunla değişik)Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarınca ibraz edildiğinde, yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunların ayrıca suç saydığı haller saklı kalmak üzere, çek bedeli tutarı kadar ADLİ PARA cezasıyla cezalandırılırlar.”

 

Bu kanunla Adli Para Cezasına çarptırılan Tacir, bu para cezasını Devlet Hazinesine ödemediği taktirde “5275 Sayılı Kanunun 106/2 maddesi gereği hükümlünün ilamdaki adresine para cezası ödeme emri tebliğ edilir. Tebliğden itibaren 30 gün beklenir. Para cezası ödenmez ise, 5275Sayılı Kanunun 106/3 maddesi gereği, Cumhuriyet Savcısının kararı ile ödenmeyen kısma karşılık gelen gün miktarınca hapsedilir. Bu durumda şartla tahliye uygulanmaz. Ceza bihakkın infaz edilir. 5275 sayılı kanunun geçici 1.maddesi gereğince, 5237 sayılı TCK dışındaki diğer kanunlarda yer alan adli para cezasının ödenmemesi halinde hükümlüler 1 gün karşılığı 20.-TL hesabı ile hapsedilir.” Örnek:  Mahkeme tarafından  100 bin TL Adli para cezasına çarptırılan tacir 100.00/ 20= 5000 gün hapis cezası ile cezalandırılmaktadır..

Yasakoyucu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine Ek 4 No’lu Protokolün 1. maddesini büyük bir ustalıkla dolanmış ve halen Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olarak Borcunu ödemeyen tacire hapis uygulaması yapmaktadırlar..

 

Türkiyede Cezaevlerinde bu tarih itibari ile 148 bin kişi vardır. Halbuki cezaevlerinin kpasitesi 80 bin kişidir, Tacirler cezaevlerinde üst üste yatmakta ve her türlü salgın hastalık tehlikesi ile karşı karşıyadır..

 

Finansal Krizinde etkisiyle polis tarafından aranan ve kanundan kaçan tacir sayısı 200 bin kişidir, bunlar tutuklandığında cezaevindeki doluluk oranları 350 bin kişi olması kaçınılmaz olacaktır.

 

Cezaevlerinde zor şartlarda bulunan tacirler sağlık nedenleri sebebi ile hastalanmakta ve ölmektedirler. Cezaevlerinde bu insan onuruna aykırı davranışla karşılaşan tacirler  intihar eylemine kalkışmakta her gün birkaç kişinin ölüm haberini almaktayız, Kanundan kaçan ve polisin her yerde aradığıTacirler  intiharlar etmektedirler, tacirler ayrıca ödenmeyen kağıt çekler nedeniyle icra ve iflas hükümleri gereğince konuttaki ev eşyaları nedeniyle haciz uygulamakta Aileler evsiz ve sokakta yaşamak zorunda bırakılmaktadır, İflas etmiş tacir ve aileleri aç kalmakta sığınacak yer bulamamaktadır, çocuklar okula dahi gidememektedir.

https://cekmagdurlari.wordpress.com/2009/08/30/cek-magdurlari…nunilik-ilkesi/

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: