Başlangıç > Genel > >Karşılıksız Çek Cezası

>Karşılıksız Çek Cezası

>

Adalet Bakanı Ergin, karşılıksız çek suçlarında kadın sayısının arttığını söyledi. Ergin altı ayda açılan KARŞILIKSIZ ÇEK DAVALARI 159 bin 774 davanın 12 bin 248’inin kadınlara ait olduğunu açıkladı

Meclis’e yeni dönemde gelecek en önemli yasalardan birisini çekle ilgili düzenleme oluşturacak. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, birçok önlemin alınacağı yeni düzenlemeler öncesi karşılıksız çekler ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Karşılıksız çek nedeniyle 2009’da açılan dava sayısının 159 bini aştığını belirten Ergin, kadınların da karşılıksız çek suçlarında sayısının artmaya başladığını ifade etti. Ergin, “12 bin 249 kadına karşılıksız çekten dolayı açılmış dava yürüyor” dedi. Ergin, 2008’de açılan dava sayısının 211 bin 363 iken, 2009’da bu rakamın ilk altı ay için 159 bin 774’e, kişi sayısının da 221 bin 755’e yükseldiğini söyledi. Ergin, açılan dava sayısı olarak kadınlara açılan dava sayısının 12 bin 248, erkeklere açılan dava sayısının ise 146 bin 384 olduğunu açıkladı.

KARA PARA VE TERÖR DÜZENLEMESİ

Ergin “Hapis cezasına rağmen piyasada karşılıksız çek miktarı artmış, ceza davaları önemli rakamlara ulaşmıştır. Son 20 yıl içinde kanunun üç defa değiştirilmesi üç kez Anayasa Mahkemesi’nin incelemesine konu olması nedeniyle yeniden yasanın düzenlenmesi gündeme gelmiştir” dedi. Yeni hazırlanan tasarıyla çek hamilini, sadece karşılıksızlığa ve hesabın sahteliğine karşı korumakla yetinilmediğini ifade eden Ergin, keşidecinin hukuka aykırılıkları, perdelemeleri, başkasının arkasına gizlenmeleri, kısaca hileleri karşısında da hamilleri ve piyasayı gözeten hükümlere yer verildiğini açıkladı. Ergin, tasarıyla kara paranın aklanması ve terörün finansmanı konusunda da düzenlemeye gidildiğine dikkat çekti.

http://www.cekmagdurlari.com/2009/08/karsiliksiz-cek-hapishaneleri-doldurdu.html

Bin 500 gün para cezası

Karşılıksız çekin cezasının da yeniden düzenlendiğini ifade eden Ergin, şu bilgileri verdi: “Suçun karşılığında ceza olarak sadece adli para cezası öngörülmüştür. Bu ceza 1.500 günü kadar adli para cezası olarak belirlenmekle birlikte, sonuçta hükmedilecek adli para cezasının miktarı çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olmayacak. Yani yaptırım 80 bin TL’den fazla olmamak kaydıyla çek miktarı olarak belirlenmişken yeni tasarıda yaptırım çekin karşılıksız kalan kısmıyla sınırlı olarak belirlenecek”

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:,
  1. 15/07/2010, 18:12

    >iyi çalışmalarşu an hala temyizde bulunan dosya onanırsa taahhüt verilebilirmi tşk.

  2. 15/07/2010, 18:22

    >Türkiye Cumhuriyet'inde hukuk neden diye neden sormuyor… mal almak için çek verdim yıllardır ticaret yaptığım firmaya.Fakat mallarımı alamadan çeklerim yazıldı ve karşılıksız çek vermekten dolayı suçlu bulundum hakimden aldığım cevap sen parayı öde çek verdiğin kişiler hakkında dava aç oldu. ve dosya hala temyizde, onanırsa hapse giricem adalet bumu..(ticaret hayatımda 1000 tane çek kestim ve sadece beni dolandıranların dışında yazılmış çekim yok)şimdi ben ne yapayım Türk vatandaşı olduğum için bu ülkede dolandırıldığım için hapsemi gireyim…yoksa cevabı allahtan umudunu kesme sabır et düzelirmi olacak…buna cevap başka ne olabilir…tşk.ler…

Comment pages
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: