Başlangıç > genel > Karşılıksız çek hapsi, Çek Yasası’ndan çıkartılıyormu?

Karşılıksız çek hapsi, Çek Yasası’ndan çıkartılıyormu?

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Karşılıksız çek hapsiyle karşı karşıya kalan esnaf için” Mağdurdurlar ifadesini kullanmıştı, keza Adalet Bakanı olduğu ilk günlerde TBMM kürsüsünde Karşılıksız çek hapsi ve çek yasasında 2009 yılı uyumsuzluk nedeniyle oluşan boşluk nedeniyle farklı mahkeme kararları hakkında sorulan sorular karşısında Bunlar haklı taleplerdir, gelin el birliğiyle bunu düzeltelim ifadesini kullandığını biliyoruz..

Sadullah Ergin, Hukukçu kimliği, ve özellikle seçim bölgesi Hatay da halkın içinde olmaya caba gösteren yapısıyla tanınıyor, Halkın sorunlarını yakından takip ediyor, vatandaş tarafından kolaylıkla ulaşılabilir bir isim, bu nedenle sorunları dinleyen ve vatandaşın ne gibi sıkıntısı olduğu konusunda fikri olan bir bakanımız..

Adalet Bakanı ve cezaevlerinde karşılıksız çek nedeniyle bulunanların sayısını konumu itibariyle net olarak biliyor.. Muhalefet Partilerinin yazılı ve sözlü soru önergelerinde istemiş olduğu Karşılıksız çek nedeniyle Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan tutuklu sayısı hakkında bildirilen sayının gerçekçi olmadığı hepimizin bildiği bir konu, cezaevlerinden tahliye olan yada cezaevlerin bulunan arkadaşlarımız koğuşlarda bulunan yetmiş kişiden otuzu karşılıksız çek nedeniyle tutuklu derken ve bu genellemenin Türkiye’de bulunan tüm cezaevlerinde böyleyken, Adalet Bakanlığından gelen veriler neden 2000 kişi ?
Aslında, hata ve yanlış bilgilendirmenin nedenini anlamak zor değil.

Cezaevlerinde 3167 sayılı kanuna göre tutuklu olanların sayısı iki bin kişidir, şirket adına yetkisiz imza atmak, bankalar tarafından çek imzalamaya yasaklı olduğu halde çek kullanmak, gerçek kişi olduğu halde çeki bir başkasına imzalatmak ve sadece bu nedenlerle 3167 sayılı kanuna muhalefet nedeniyle cezaevlerinde olan kişi sayısı iki bin kişi yada basında yazdığı kadarıyla 1451 kişidir..

Cezaevlerinde Adli Para cezası nedeniyle tutuklu olanların sayısı kaçtır? Hukukumuzda Adli Para cezasını gerektiren kaç suç unsuru vardır?

Muhalefet Partileri Adalet Bakanlığından Adli para cezalarını ödeyemedikleri için cezaevlerinde tutuklu olanların sayısını istemiş olsaydı, bu konu açıklığa kavuşmuş olacaktı..

Sıkıntı ve sorun Adalet Bakanlığını yangın yerine çevirmiştir, karşılıksız çek nedeniyle haklarında tutuklama kararı çıkmış ve kaçak sayısının yüzbinleri bulması ve dava açılmış karar aşamasındaki yüzbinler ise Adalet Bakanlığının elinde bir saatli bomba gibi ve bunlara kanundaki boşluk, kanun maddelerine aykırılık eklendiğinde Adalet bakanının bu sorunu mutlaka çözmesi gerektiğini gösteriyor..

Reklamlar
  1. 19/11/2009, 12:27

    3167 sayılı çek kanununda ve 4814 sayılı kanunda değişiklik öngören tasarıda ,iyi niyetli , güvenilir, adli sicil kaydı temiz olanların ve ayrıca işi gereği bir çek yaprağı için en az 10.000,00 TL ve fazlası çek keşide etmiş olanların da ticari itibarını kriz dolayısıyla kaybetmesi halinde ,onarılması mümkün olamayacak ekonomik ve sosyal yaralar açması kaçınılmaz olacak ve işsizliği arttıracak, küçük ve orta ölçekli işletmeleri de ,reel sektörüde derinden etkileyecektir.çek keşide edenide, hamil-leri de çıkmazdan kurtarmak için ,ek çözümler üretmek kaçınılmaz hale gelmektedir. öncelikle piyasadaki nakit dönüşüm-devir hızının kriz dolayısıyla çok düştüğünün bir gerçek olduğu unutulmamalıdır.ekonomik gelişmenin ivme kaybetmesive gerileme piyasa dengelerini bozmuştur. yapılması gereken ,10.000,00TL ve üzeri çek keşide eden dürüst işadamı ,alacaklısına borcunu ödeyebilmek için,firmasında dönen varlıklar hesaplarında ki likit olabilen kısa vadeli varlıklarını nakde dönüştürerek ,(finansal kaldıraç oranı sektörel düzeyde yeterli olsaydı) ödeyebilmiş olacaktı. Tasarıda yer alması halinde,bankadan TEMİNAT VE İPOTEK FİNASMANI HESABI karşılığı teminat mektubu veya nakit alabilen işadamı,çek karşılığını yeni yasadan faydalanarak en geç 3 ay-1 yıl içinde ödeyebilmesi nin önünün açılması gerektiği ni ,ve bu tasarı ile bankaların müşterilerine ,çek karşılığını ödemeleri husu-sunda, 12-36 ay vadeli ticari kredi açmaları yada teminat veya ipotek finansmanı sağlamaları husu-sunda,ekonomik krizde”cansuyu projesi “benzeri bir kurtarma projesini, bankalar birliğininde benimseyeceği ve bankalara uygulama birliği sağlamaları hususunda ortak katılım projesi
    hayata geçirilmelidir.

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: