Başlangıç > Genel > Karşılıksız çek kesen

Karşılıksız çek kesen

Çek mağdurları ile ilgili yazım nedeniyle bir çok mail aldım. Bu maillerin bir kısmı çekten dolayı cezaevinde olanların yakınlarından, bir bölümü de müşterisinden alınan karşılıksız çeki tahsil edemeyen ve bu nedenle iflasın eşiğine gelenlerden. Her iki taraf da kendisini çek mağduru olarak görüyor.
Altına imza attığı çeki ödemediği veya ödeyemediği için binlerce kişi cezaevinde. Binlerce kişi de cezaevine girme hazırlığında. Çek mağduru olduğunu söyleyen bu kesimlerden aldığım mesajlarda bakın neler var
Ekonomik kriz nedeniyle çeklerimizi ödeyemedik ve bu nedenle cezaevine girdik.
Karşılıksız çek yüzünden farklı mahkemelerde yargılandım, bu mahkemelerin bazıları adli para cezası verdi, bu adli para cezasını yatıramadığım için cezaevindeyim. Bazılarında ise ceza verilmedi. Hakimler de kanunu farklı uyguluyor.
Çekimi ödeyemediğim için beni yargılayan hakim ceza verdi hapse girdim. Aynı şekilde yan komşumun da birçok çeki karşılıksız çıktı. Yargılandı ve ceza almadan kurtuldu. Bana ceza veren hâkim de, komşuma ceza vermeyen hakim de aynı kanuna göre karar verdi. Sonuçlar farklı. Bu nasıl adalet?
Devlet, çekini ödeyemeyen ile çekini tahsil edemeyenlerin uzlaşamamasından hakimin verdiği adli para cezası ile rant elde ediyor. Diyelim ki mahkeme çekini ödemeyen birine 100 bin TL adli para cezası verdi. Bu kişide bu para olsaydı zaten alacaklısına verir ve yargılanmazdı. Demek onda para yok, devlete bu parayı nasıl yatırsın. Diğer taraftan diyelim ki bu şahıs adli para cezasını yatırmadığı için cezaevine girdi ve çıktı. Çek alacaklısının alacağı yerinde duruyor. Bu ne olacak?

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: