Başlangıç > Genel > >Erteleme çözüm değildir..

>Erteleme çözüm değildir..

>

Karşılıksız çek cezalarını “erteleme” yahut “şartlı salıverme”, mevcut problemi “halı altına süpürmek”ten ibarettir.

Açık bir hukuka aykırılık mevcutken, bunu görmezden gelip, sadece haklı tepkileri susturmak üzere düşünülmüş geçici ve hukuka aykırı bir çözümdür.

Hukuki bir problem, ekonomik gerekçelerle çözümsüz bırakılamaz!

Çeke güvenin sağlanmasının bedeli, insanların hürriyetinin bağlanması olamaz!

Bir veya iki yıl içinde hapse sebep olan borcun ödenmesi karşılığında sağlanacak olan şartlı salıverme, zaten zor durumda olan, işi, düzeni, şahsi/ailevi hayatı hasar görmüş, bunun üstüne de hürriyeti elinden alınmış ve hürriyeti karşılığında neredeyse önüne uzatılan her maddeye imza atacak hale gelmiş borçluyu, alacaklı karşısında mevcut durumundan daha mağdur bir duruma sürüklemekten başka bir işe yaramayacaktır. Bu durumdaki borçlunun, alacaklının dikte ettireceği şartları kabullenmekten başka bir şansı yahut pazarlık gücü var mıdır?

Karşılıksız çeke hapis cezasının devamını isteyenler kimlerdir?

Sözü dolaştırmadan ve adını koyarak teşhir ediyoruz: İlk grup, rasyonel projelerin ve ekonomik performansın kredilendirilmesini beceremeyen , bu konuda yeterli bilgi birikimine sahip olmayan ve proje değerlendirmesi yapma zahmetine katlanmayan “BANKALAR”dır. Proje ve performans değerlendirmesi yapmaktan aciz bankalar, yıllardır sadece gayrimenkulleri kredilendirmekte, ticari kredi verdikleri müşterilerden (yasal olmamasına rağmen) ek teminat olarak vadeli çek almaktadırlar. Arkasında hapis cezası olan bir ticari enstrümandan daha güçlü teminat olabilir mi?

Çek”in ihdas edilme amacına aykırı olan “vadeli çek” uygulamasını destekleyen sadece bankalar değildir. Diğer grup, hayat damarları “vadeli çek”ten ibaret ve varoluş gerekçeleri karşılıksız çeke hapis cezası uygulaması olan “FACTÖRING ŞİRKETLERİ”dir. Kanunla tayin edilmiş prosedürlere aykırı olarak, faturalı alacakların temlik edilmesi karşılığında finansman ve tahsilat hizmeti sunmak yerine, vadeli çek karşılığında “tefecilik” yapan faktöring şirketleri, karşılıksız çeke hapis cezası kalktığında ya gerçek fonksiyonlarını icra edecek yahut finans piyasasından silineceklerdir. Kolay yoldan para kazanmaya alışmış ve sistemini “sömürü” esasına göre kurmuş olanların gerçek fonksiyonlarını icra etmeye asla niyetli olmadıklarını tahmin etmek zor olmasa gerek! O halde ne yapıp edip, varlık sebepleri olan karşılıksız çek hapis cezasının devam etmesini sağlamaları gerekiyor.

Biz, yasama organına “yüce” sıfatını layık gören bir milletin fertleri olarak, o “YÜCE MECLİS”in herhangi bir üyesinin bu haksız ve hakkaniyetsiz talepleri dikkate aldığına inanmak istemiyoruz.

İleri sürülen “ekonomik gerekçe” yanlıştır!

Şayet iç hukuku ve uluslararası sözleşmeleri bir tarafa bırakıp “ekonomik gerekçe” konuşulacaksa, gelin meselenin can damarını sorgulayalım:

Türkiye, küçük ve orta ölçekli işletmeler için finansmanın oldukça kıt olduğu bir ülkedir. Şahsi kabiliyetleri ve girişimciliği en büyük sermayesi olan “esnaf” ve “KOBİ” statüsündeki işletme sahiplerine, kabiliyetlerini ve girişimci performanslarını kredilendirebilecek bir finansal/ekonomik yapı kurmak yerine, karşılıksız çıkan çek sebebiyle hapishanenin yolunu göstermek, ekonominin gerçek mimarlarını aslanların önüne atmak değil midir? Yıllardır karşılıksız çek sebebiyle hapis yatan, kaçak dolaşanlar, çoğu “üretici” statüsünde, esnaf ve KOBİ ölçeğindeki işletme sahipleridir.

Şimdi, akıl ve vicdan sahibi herkesi yeniden bir muhasebe yapmaya davet ediyoruz. “Çeke olan güven azalırsa piyasalar bundan etkilenir” tezini savunanlara soruyoruz: “Piyasalar”dan kasıt sadece bankalar ve faktöring firmaları mıdır? Şayet değilse -ki değil- piyasanın gerçek aktörlerine, esnafa, KOBİ sahiplerine, daha büyük ölçekte iş yapanlara sorulsun : ”Karşılıksız çeke hapis cezası olsun mu olmasın mı?” Mesele bu kadar basittir.. Bağımsız araştırma şirketleri böyle bir anketi başarıyla uygulayabilirler. Bakalım etkileneceği varsayılan piyasanın aktörleri ne diyecekler. Öyle ya, şayet çek mal ve hizmet piyasasında elden ele dolaşıyor ve ödeme aracı olarak fonksiyon icra ediyorsa hem müşterisinden çek alan hem de tedarikçisine çek veren, kısacası çekin gerçek taraflarına soralım bu soruyu! Sakın birileri bütün aktörlerin yerine yanlış varsayımlarda bulunuyor olmasın? Çeke güvenin yolu sadece arkasındaki hapis tehdidi ise, cezayı müebbette çıkardığınızda , çeki “hazine bonosu” statüsüne mi kavuşturmuş olacaksınız?

Sonuç olarak, şayet üstün olan hukuksa, hukukun gereği yerine getirilmeli ve karşılıksız çek hapsi, ceza hukukumuzdan tamamen silinmelidir. Hukuk bir kenarda dursun, ekonominin gereklerine bakalım deniyorsa, “çek”in bütün muhataplarının fikri alınmalı, yanlış varsayımlardan vazgeçilmelidir.

 

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:
 1. 27/11/2009, 21:54

  >alacaklarımı alamadım dükkanım dan evimden tarlamdan arabamdan oldum işlerim iyi iken bir sürü dostum vardı ama şimdi kimse yok yılmadım işe girdim calıştım hala çalışıyorum 2 senede 28000 tl borc ödedim kimseyi arkamdan konuşturmadım gittim derdimi anlatım param varsa cebimde kalmasın al abi dedim saygı gösterdiler esnaf arkadaşlarıma hatır çeki verdim çok akıllıyım ya onlar iş görüyo bende onların işini göreyim diye ve iflastan sonra içra lar arka arkaya ve niçin hatır çekleri yüzünden şimdide tutuklama 255 gün hem işimden olacağım hem verdiğim sözlerimi tutamayacağım en kötüsüde hiç sucu olmayan bir insanı karımı yanlız bırakacağım jandarma ne yap yap 10 gün içinde öde yoksa içeri dedi 16000 tl nasıl öderim 1200 lira maaaşla 10 günde imkansız ve günüm yarın doluyor devletin yasaları sadece düzgün insanları madur etmek için mi var

 2. 27/11/2009, 22:44

  >DEĞERLİ ARKADAŞLAR; BU GECE, TEKRAR HEPİNİZİN BU MÜBAREK KURBAN BAYRAMINI KUTLUYORUM. DÜN GECE İTİBARİYLE; ŞU BAYRAM GECELERİNDE VE GÜNLERİNDE, BİRAZ DAHA FAZLA ZAMAN BULMUŞKEN, ÜÇER ADET; MHP VE CHP MİLLETVEKİLLERİNE, ALTI ADET AKP; BAKAN VE MİLLETVEKİLLERİNE, DURUMLARIMIZADA BELİRTEN; BAYRAM KUTLAMASI MESAJLARIMI GÖNDERDİM. BAYRAM SÜRESİ BOYUNCA, MESAJ GÖNDERME İŞİNE DEVAM EDECEĞİM. BAYRAM SONRASINDA İSE; HEP BERABER BELİRLEYECEĞİMİZ, YENİ YOL HARİTASI VEYA HARİTALARI DOĞRULTUSUNDA, ELBETTEKİ; ÇALIŞMALARIMIZA HEP BİRLİKTE DEVAM EDECEĞİZ. TÜM KATILIMCILARA SAYGILARIMLA. Hasan(Barışçı)-Mersin

 3. 27/11/2009, 22:44

  >HEYYYYY A K PO HAYRANI OLDUĞUN DUBAİ BİLE BATIYORMUŞ BAK BORÇLARINI 6 AY ÖTELEDİĞİNİ İLAN ETTİ SONRASINDA ÖDEYİP ÖDEMEYECEĞİDE BELLİ DEĞİLBEN BATMIŞIM ÇOKMU BEEEEE?BENİ NİYE HAPSE ATIYORSUN?

 4. 27/11/2009, 22:57

  >ARKADAŞLAR MAİLLERİNİZE GELEN TELEFON NOLARINA SMS YOLLAMAYI LÜTFEN İHMAL ETMEYİN!!!! BİZ BU BAYRAMDA HUZURLU DEĞİLSEK ONLARDA OLAMASIN!!!!

 5. 28/11/2009, 00:31

  >arkadaşlar en iyisi sayın ALİ BABACAN DAN randevu alalım.yoksa bu çek yasası sadece hapisanelerin 2-3 aylığına boşalmasına yarayacak.sonra yine dolacak. benim 5-6 firmaya borcum var 2 yılda hangisine taksit yapayım.

 6. 28/11/2009, 00:33

  >ben kansre yakalanıp bu duruma düştüm.sonra icrayla herşeyimi aldılar.neyle 1-2 senede bu borcu ödeyeyim.ya vade 5 yıldan az olmamalı ya da hapis hep kalkmalı …

 7. 28/11/2009, 01:24

  >arkadaşlar hepimizin kurban bayramı kutlu olsun.Yakınları içerde olan arkadaşlara da allah sabırlar versin,en kısa zamanda sevdiklerine kavuştursun.Sizlere bir kaç sorum olacal,Ankarada ne zaman toplanmayı düşünüyorsunuz,yasa adalet komisyonunda hangi gün görüşülecek,emre kardeşim hiç tv lerden sana bir davet geldimi,açık oturum,ana haber bülteni vs.şayet gelmediyse bu konu üzerinde yoğunlaşsak,tanıdık arkadaşları vs devreye soksak 3-5 dakika bile yetebilir senin konuyu özetlemene eminim ki ondan sonra çığ gibi büyür bu hareket.En azından tv lere atacağımız maillerde bu konuya da değinelim.Abuk subuk adamları çıkarıyorlar tv ye.Emre kardeşimizi mi çıkartmayacaklar.Çıksın anlatsın bir iki de örnek versin…Bu arada gerçekten yasanın ne zaman çıkacağını bilen varmı bunlar işi oldu bittiye mi getirecekler…yoksa..Arkadaşlar gelin Ankaraya lütfen araması olanlar gelmesin ama onları seven en azından bir aile ferdi vardır o gelsin.Bakın bu son şansımız gerçekten…

 8. 28/11/2009, 01:45

  >106 da yazan arkadaşa katılıyorum.Birde ALİ BABACAN LA GÖRÜŞME YAPILSIN.ÇÜNKÜ REFERANS GAZETESİ DOĞRU YAZIYORSA ALİ BABACAN HAPİS CEZASININ KALKMASINI İSTİYOR.ARACI TANIDIK HEMŞERİ KİM VARSA DEVREYE SOKULSUN.EYLEM ARDINDAN GELSİN.TABİKİ BU GÖRÜŞMELER BAYRAMDA GERÇEKLEŞSİN.KAYBEDECEK ZAMANIMIZ KALMADI.İYİ BAYRAMLAR.BAYRAM BENİM EVİME GELMEDİ.

 9. 28/11/2009, 02:27

  >ALİ BABACANLA KESİN GÖRÜŞÜLMESİ LAZIM TV PROGRAMLARINA HATTA YARGITAY BAŞKANINDAN RANDEVU ALINABİLİNİRSE DERDİMİZİN ANLATILMASI GEREKİYOR ÇEK MAGDURUNU ALACAKLININ İNSAFINA TERKETMEK İŞİN KOLAYINA KAÇMAKTIR ALACAKLI ZATLAR ABİ SEN RAHAT OL BORCUNU TAKSTLE ÖDERSİN ANLAŞIRIZ DEDİLER ERTESİ GÜNÜ ARABALARIMI DÜKKANDAKİ MALLARI İCRAYLA ALDILAR BENİ BİTİRDİLER KISACASI…ŞİMDİDE HÜKÜMET ÇIKMIŞ GİT ALACAKLIYLA ANLAŞ DİYOR BENİ BİTİRMİŞLER ÖDİYCEM BİRAZ BEKLEYİN DEMEME RAGMEN MALLARIMI SATTIRMIŞLAR BEN HANGİ İŞLE BORCUMU ÖDİYCEM ALLAH BU HÜKÜMETE AKIL FİKİR VE VİCDAN VERSİN…

 10. 28/11/2009, 03:50

  >BURUK BİR BAYRAM GECESİNDE MERHABA ARKADAŞLAR…101 DEKİ HASAN ARKADAŞIMIZ ŞU MAİL ADRESLERİNİ YAZSIN DA BİZ DE ATALIM BAYRAM MESAJLARINI.GERÇİ OKUMAZLAR AMA GENE DE SAYIYI GÖRÜNCE BAKARLAR BELKİ.ONLARA DA ZEHİR EDELİM MESAJLARIMIZLA.YURT DIŞINDA OLDUĞUM İÇİN İÇERDE DEĞİLİM.AMA SEVİNEMİYORUM.ÇOCUKLARIM TÜRKİYEDE.BİNLERCE MAĞDUR HAPİSTE…ARKADAŞLAR KOORDİNE OLMALIYIZ.TEKİL MESAJLAR SES GETİRMEZ.SAYIN BAŞKAN İŞE BİR EL ATARMISINIZ.BAYRAMDA MESAJ YAĞMURU YAPACAĞIMIZ YERLERİ Bİ YAZARMISINIZ.GÜCÜMÜZÜ ÖNCE BURDA GÖSTERELİM…SAYGILAR.ENE ESNAF EL İNSAF

 11. 28/11/2009, 03:58

  >bre insafsızlar,bre vicdansızlar, daha ne diyeyim ki sizlere,erteleme diyorsunuz …sizde ufacık allah korkusu veya utanma duygusu yokmudur….bu insanlar,herşeylerini kan emici avukatlara kaptırmış bu insanlar,taksitlede olsa sermayeleri olmadan borçlarını neyle ödeyeceklerdir,vekil maaşını bize mi verecen de ödeyecez,veya bu işsizlikte bu borçların ödeneceği bir iş varmı çalışalım…aa bre vicdansızlar…..allah size en büyük ve çaresi bulunmayan dertleri versin de ,çaresizlik neymiş görün bakalım dilerim allahtan,iki yakanız bir araya gelmesin,çoluk çocuğunuzdan çıksın,yeter be insanları aptal yerine koyduğunuz…2000 kişi diyip duruyorsunuz ne 2000 kişisi 500000 kişi var mağdur olan.sahtekarlar…allahın gazabı üzerinizden hiç eksik olmasın…..

 12. 28/11/2009, 04:02

  >ali babacan kimseyle görüşmez,kaçar…ancak beyanat verir sözünün arkasında durmaz,o ancak banka patronları ile görüşür..yemek yer,karalar alır…Bizle nerdeee görüşecek…ancak bizi Tayyip bey dinler.nitekim dinledi de.ama o nu da kandırıp aldatyor bu bankaların maşaları…

 13. 28/11/2009, 04:02

  >SEVGİLİ ARKADAŞLAR,GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM KONUSUNDA ARAYIŞ İÇİNE GİRİP FİKİR BİRLİĞİNE VARMAK LAZIM.BENİM HAYATTA(TİCARİ OLARAK)OLDUĞUM DÖNEMDE ADAM HİÇ PARA ÖDEMEDEN 500.000.-TL ÇEKLE BİR FİRMAYI DOLANDIRIP ORTADAN KAYBOLMUŞTU.BU ADAMIN ART NİYETLİ OLDUĞU TARTIŞILMAZ.BU ADAMIN HAPSE GİRMESİNE KARŞI ÇIKAMAYIZ.DİĞER TARAFTAN ALACAKLI FİRMAYA DAHA ÖNCE ÖDENEN MEBLAĞLARI ORTAYA KOYUP İYİ NİYETLİ OLARAK KRİZDEN DOLAYI BORCUMUZU ÖDEYEMEDİĞİMİZİ İSPAT ZORUNLULUĞU ORTAYA KONULSUN.ÖRNEKTE OLDUĞU GİBİ HİÇ ÖDEME YAPILMAYAN ALACAKLI/BORÇLU KARŞI KARŞIYA GETİRİLSİN.ONA İTİRAZ ETMEYELİM.AMA ADAM YILLARCA YA DA AYLARCA PARA ÖDEMİŞ.KRİZDE ÖDEYEMEMİŞSE BUNA KESİNLİKLE HAPİS YA DA ADLİ PARA CEZASI UYGULANAMASIN.BUNUN İSPATI DA ALACAKLIYA DÜŞSÜN.BUNUN HARİCİNDEKİLER DERHAL ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞSUN.BÖYLECE MAHKEMELERDEKİ YOĞUNLUK DA AZALMIŞ OLUR.ADAM OTURUR BAKAR YA BU ADAM BANA ŞU KADAR PARA ÖDEMİŞ DAHA ÖNCE GERÇEKTEN İYİ NİYETLİYMİŞ.BEN DE NE KADAR EŞEKMİŞİM.ADAMI HAPSE ATTIRIYORUM…SAYGILAR.ENE ESNAF EL İNSAF

 14. 28/11/2009, 04:17

  >ARKADAŞLAR,GİRESUN IŞIK GAZETESİNE YAZMIŞ OLDĞUM YORUMLAR ÇIKMIŞ.GAZETE EDİTÖRÜNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.CANİKLİ HABERİNİN ALTINA LÜTFEN SİZ DE YORUMLARINIZI EKLEYİN.BİRLİK OLALIM DEDİK.DÜN DE BU KONUYU KONUŞMUŞTUK.AMA HİÇ BİR ALLAHIN KULU DAHA YORUM YAZMAMIŞ.BİRLİK OLAMAZSAK BİR YERE VARAMAYIZ.SAYIN BAŞKAN SİZ DE HEDEF GÖSTERİN LÜTFEN.HEP BERABER YAZI BOMBARDIMANINA TUTALIM.HAPİSTEKİ GERÇEK MAĞDUR ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BUNU YAPALIM.BAYRAMDA OTRMAYALIM.BAYRAM BİTENE KADAR KOORDİNE OLMAYI BAŞARALIM…ENE ESNAF EL İNSAF

 15. 28/11/2009, 11:07

  >aydın doğan 3 kusur milyar dolar borcu 5oo milyon dolara indirin 5 yılda vade yapın ödeyeyim demiş ne güzel değilmi haber hergün gündemde ya çek mağdurları niye onları zorluyorsunuz ayıp değilmi sözünüz mağdurlaramı geçiyor yetimin hakkını onlarmı yedi vergiyi onlarmı kaçırdı askere kurşunu onlarmı sıktı artık bu ayıba bir son verin

 16. 28/11/2009, 12:05

  >Avrupa normlarına uygun olmak için EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZAYI benimseyen AKP hükümeti değil miydi? Sonrasında 2003 yılında bu kritere uymak için çek yasasında hapis cezasını sözümona kaldıran bu hükümet değilmiydi? Karşılıksız çekte hapisi kaldırmak ekonomik dengeleri bozar açıklamasını yapmak nasıl çelişkidir? Demek ki bilinçli olarak yapılan birşeymiş adli para cezası vermek niyet yine hapis cezası vermekmiş. O zaman nerde kaldı avrupa prensipleri, ortalarda yaygara koprarak bakın biz avrupa standartlarını sağlıyoruz demeçleri.

 17. 28/11/2009, 13:00

  >değerli arkadaşlardünyanın hiç bir ülkesinde karşılıksız çeke hapis yok…ve evrensel hukuk ta çeke hapis cezasını reddediyor…bizlerin karşı çıktığı konu bu ilkel çağ dışı yasaya karşı çıkmak ve bunu yapıyoruz…art niyetli olanlara gelince dolandırmak amaçlı olanlar için TCK da maddeler var…ve bu maddelerin uygulanmasına engel bir durum yok…tartıştığımız asıl konu bu çek yasası nemenem bir yasa ki TCK ve anayasanın üstünde bir yasa gibi bir güç kazandırılıyor…bu sadece işi tefecilik olan ve bundan nemalananların lobileri ve buna destek veren vekiller (bunlar sanırım tefecilerle ortak)tarafından asıl konu çarpıtılarak alacaklı hakkı kılıfı(ki adli para cezasında alacaklının da bir menfaati yok) ile bu çağ dışı hapis cezasının devam ettirilmesi isteği…bunun çözümü tek kelime ile karşılıksız çeke hapis cezasının kaldırılmasıdır…bu çağ dışıdır ve olmamalıdır…bunun ötesindeki tezler aynı bizi hapisten çıkarın borcumuzu ödeyelim mantığı ile yanlış yol takip edip…asıl konudan uzaklaşıldığı gibi sonuç doğuracaktır…my way

 18. 28/11/2009, 13:34

  >adli para cezasını ödeyemeyenlerin infaz yasasından faydalanamadıkları yani hapis cezası indirimsiz olarak 5/5 yatarken ırz düşmanı katil dolandırıcı hırsız gaspçı terörist 3/5 yatmaktadır.adli para cezasının hapiste yatar süresi 2005 6 cı ayına kadar 2/5 idi akp hükümeti bu cezayı 5/5 çıkardı diğer suçları ise 3/5 çıkardı artık bu hükümetin kimlerin yanında olduğu gün gibi aşikardır.kartel lere ve tefecilere şirin gözükmek.bu olumsuzluklardan ve ilkel kanundan nemalanan avukat lobilerinin menfaatleri için insanlar bu yamyamlara peskeş çekilmiştir.bumu adalet 65000 kişi yatarken 2000 kişi yatıyor deyip halkı yanıltmak 200000 bin kişi kaçak yaşayıp aileleri ile birlikte perişan olmaları daha mahkeme ve yargıtay safhasında en az 500000 600000 kişiyede bu perişanlığı yaşatmak.bu kişiler zaten her borçlu gibi icralık olmuşlarken.bütün ticari kredilerini bitirmişken bu ne kin bu ne gaddarlık değermi bir avuç çıkarcılar için bu zalimlik.bu insanlar aileleri ile birlikte 2 3 milyonu geçmektedir.bütün bu insanların nefretini kazandınız.sizleri allaha havale ediyorum.

 19. 28/11/2009, 14:00

  >116 MY WAY E TEŞEKKÜRLER AÇIKLAMA İÇİN.BEN DE SESLİ DÜŞÜNÜP FİKİR BİRLİĞİNE VARALIM VE ORTAK EYLEM PLANI ÇIKARTALIM DİYE YAZMIŞTIM,ART NİYETLİ ÇEK VERİP KAÇANLARI KONUMUZDAN AYIRALIM DİYE.AMA SİTEMİZDE SANKİ EKSİKLİK VAR.AYNI ANDA BULUŞAMIYORUZ.BULUŞMA SAATLERİ VERELİM.GÜNDÜZ VE GECE DİYE MESELA.O SAATTE BİRARAYA GELMEYE ÇALIŞALIM.HEDEF BELİRLEYELİM.DİREK HEDEFE ATEŞ EDELİM.HAVAYA ATEŞ ETMEK ZAMANI DEĞİL ŞİMDİ.VAKTİMİZ DARALIYOR.YASA ÇIKMADAN SALDIRMAMIZ LAZIM.KOORDİNE OLMAZSAK BİZİ GÜÇSÜZ ZANNEDECEKLER.VE BİR GÜN GERÇEKTEN GÜÇSÜZ KALICAZ.BU ÜLKE BİZİM ARKADAŞLAR.YURT DIŞINDA OLMAK GERÇEKTEN ZOR.BAZEN GİDEYİM YATAYIM DİYORUM.HİÇ OLMAZSA ÜLKEMDE OLURUM.ÇOCUKLAR DA ARASIRA ZİYARETİME GELİR, GÖRÜRÜM HİÇ OLMAZSA DİYORUM.AMA GEÇİMİMİZİ KİM SAĞLAYACAK.BARİ FON AYIRSINLAR ÇOCUKLARIN GEÇİMİ İÇİN, HAPİS KALKMASIN DİYEN ŞEREFSİZLER.İÇERDEN ÇIKTIĞIMIZDA ÇALIŞIP ÖDEYELİM:)ENE ESNAF EL İNSAF

 20. 28/11/2009, 14:22

  >el insafbu ceza kalkmalı…bu HUKUK DEVLETİ olmamız içinde bir adım olacak…bunu yüksek sesle anlatmaya ve haykırmaya devam edeceğiz…yaptıklarının yanlış olduğunu kendileri de biliyorlar…bu ülkede tefecilik adı altında bir suç var(TCK madde 241 ) bu suçu ceza kanununa koyanlarda bu iktidar…bu maddeyi kanuna koyan zihniyet bu suçu işleyenleri bünyesinde barındırmaktan vazgeçmeli…ve bu lobiye hizmet etmekten…hepimiz biliyoruz ÇEK yazan bir kişi karşılığında evrak,fatura olmasa da hatır çeki de verse hapise giriyor…bu kanunun doğru bir tarafı yok…bunu biliyorlar fakat uygulamaya gelince arkasını dolanıyorlar…BUNU ANLATMAKTAN BIKMAYACAĞIZ…İYİ BAYRAMLAR…my way

 21. 28/11/2009, 14:37

  >HERKESE HAYIRLI BAYRAMLAR…SEVGİLİ ARKADAŞLAR BASKILARIMIZA AYNI ŞEKİLDE DEVAM ETMEZ İSEK ERTELEME İŞİNE EVET DEMİŞ OLACAĞIZ. ERTELEMENİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ ZATEN DAHA EVVEL SİZLERE İZAH ETTİK.HAPİS CEZASINA DEVAM ETMEK İÇİN SADACE BİR OYALAMA VE GÖZ BOYAMA TAKDİĞİDİR ERTELEME…ARKADAŞLAR, BAYRAM BOYUNCA BU BASKILARI DAHA FAZLA ARTTIRMALIYIZ.ARAMA TELEFON FAX VE MAİLLERE DEVAM EDİN.BİR ADAM DEMEÇ VERİYOR, KONUŞUYOR ERTELEMEYE BİLE KARŞI ÇIKIYOR HÜKÜMET GERİ ADIM ATIYOR.BİZDE O ADAM GİBİ ÜSLUBÜ DEĞİŞTİRİP KONUŞMALIYIZ.SEÇİMLER YAKLAŞIYOR.OY İLE TEHDİT ETMELİYİZ.HUKUK İLE TEHDİT ETMELİYİZ.TVLERDE HUKUK ,HUKUK,HUKUK DİYE NARA ATANLARA NEDEN BUNU ÇEK YASASINDA UYGULAMADIKLARINI SORMALIYIZ.HAYDİ ARKADAŞLAR.HEPBERABER ÇALIŞALIM

 22. 28/11/2009, 14:39

  >arkadaşlar http://www.TECEPTAYIPERDOĞAN.COM SİTESİ VAR KİŞİSEL SİTESİ ORAYA MEİL ATIN ÇOK ÖNEMLİ BU AKŞAM MEİLLERİ OKUYACAK ÖNEMLİ ÖNEMLİ ÖNEMLİ BİR DAHA ÇEK YAZMAYIN PARANIZ YOKSA

 23. 28/11/2009, 15:30

  >Jenardi varmıyız bir araya gelip bir yol haritası belirlemeye.

 24. 28/11/2009, 15:43

  >My Way ın yazdıklarına dikkat edin arkadaşlar,yüzlerce yorum yapılıyor ve yayınlanıyor. Hepsini okuyorum. Ama çok azı olayları doğru yöne çekiyor. My Way doğruları söylüyor. Bu bir noolur bizi bırakın mücadelesi dedğil hukuk mücadelesi. Ağlanıp sızlanmakla bir yere varılmıyor maalesef. 115 de yazan arkadaş hapsi kaldıran bu hükümet değilmiydi diyor. Yanlış bilgi. Çeke hapis içeren yasayı Anayasa mahkemesi iptal ettiği için yeni düzenleme yapıldı. Yapıldıda ne yapıldı senmisin iptal eden ben genede yatırırım hapiste dedi ve Mahkeme kararına arkadan dolanıp adli para cezası maskesiyle dolaylı hapislik getirdi. Yani herzaman yaptıklarını yaptı şimdide bir yenisini yapmak üzere. Bakıyorum birçok insan ertelemeye razı pozisyona gelmiş yani idamı görünce müebbete razı olmuş. Hep yazıyoruz bir an önce yapılacak bir düzenlemeyi hepimiz istiyoruz. Ama bu erteleme değil adli para cezalarının kaldırılması olmalı. İçerdeki arkadaşlarımızın çıkmasını hepimiz istiyoruz. Ama adli para cezasını kaldırsınlar zaten direk hapis getiremezler. getirselerde iptal olur ki 3167 sayılı yasa şu anda zaten yok hükmünde ve içerdeki insanlar kanunsuz ve hukuksuz bir şekilde yatmaya devam ediyor.Hep yazdım hep yazıyorum ve hep yazacağımBu yasaAnayasaya AykırıTCK ya uygun değil ve uygun olması gerekiyorAİHS ne aykırıAB uyum yasalarına aykırıaykırı olmadığı tek şey yasaltefeciler( bankalar ve faktöringler) ve sıcak para baronlarının istekleri.Bizim mücadelemiz bu yönde olmalı ve bu yasa Adli para cezası kalkmadan çıkarsa mutlaka Anayasa Mahkemesine götürülmeli. BUnu vatandaş olarak bizim yapma şansımız yok ancak muhalefet partileri götürebilir ve bunu mutlaka sağlamalıyız.Bu hukuksuzluğaBu hukuk tanımazlığason vermeliyiz. Yoksa ağlamakla olsaydı bu işler oturup ağlardık olur biterdi. Biz birlik olup sayımızın kitlesel boyutlarda olduğunu seçim zamanı futbol takımı tutma mantığında değil. Bizim düşüncelerimizi bilen ve buna göre davranan partilere oy vereceğimizi anlatabilirsek bu yasanın nasıl bir hızla çıktığını görürsünüz. Ama önce biz kendimizi göstermeliyiz.Buda maalesef Ankaraya 20 kişiyle gitmekle olmuyor. EMRE nin söylediklerine hep katıldım hep katılıyorum. Denemesi bedava gelin bayramdan sonra Ankara da bir kez 1000 kişiyle meclis eylemi yapalım. Bakın bakalım yasa ne oluyor.Ağlamak sızlanmak yerine bunu yapmaya varmısınız. Haa bidegeliyom deyip gelmeyenlerden olacaksanız boşuna varım demeyin artık yemezler…saygılar.

 25. 28/11/2009, 16:13

  >arkadaşlar ankaraya geldiğinizde yanınızda birer tane yazarkasa getirelim.onları basın açıklamasıyla yakalım orda değişik eylemler düşünmeliyiz sadece bir tane bence etkili olur tvlere konu oluruz bu sayede sayımız 50 de olsa 100 de olsa 100 tane yazarkasa etkili olur ankaralı hasan

 26. 28/11/2009, 17:26

  >124 te yazan hasan beyin düşüncesini destekliyorum….50-100 taneye gerek yok, 1 tane de yeter bence…bu tip eylemler çeşitlendirilebilir;-yazarkasa-sembolik çek, senet vs..-yukarıda bir arkadaşın önerisi vardı, aynı gün ve saatte belirlenmiş bir adrese e-mail-aynı gün ve saatte belirlenmiş bir adrese telgraf vs…sayısal etki yaratamıyorsak ilginç ve etkili eylemlerle ses getirebiliriz..2626

 27. 28/11/2009, 18:04

  >MAİLLERİMİZE GELEN KAÇ UYARIYI DİKKATE ALIYORUZ. HANGİSİNİ YAPMAYA ÇALIŞIYORUZ.BENCE HİÇBİRİNİ..EYYYYYYYYYYYY MİLLET. AKLINIZI BAŞINIZA ALIN.BAYRAMDAN SONRA YASA KOMİSYONA GELİYOR. HALA BİRŞEYLER YAPABİLİRİZ. 15-20 KİŞİNİN BASKISIYLA BU YASA ALT KOMİSYONDA KALDI 1,5 SENE…ŞİMDİ BİNLERCE KİŞİYMİŞİZ…HANİ NERDE.? DAHA BURDA BİR İCRAAT YAPAMIYORUZ. KALDI Kİ ANKARAYA GİDECEZ. ÖNCE ŞU MAİLLERİMİZE GELENLERİ YAPALIM..JENARDİ KARDEŞ; AİLEMDEN 15 KİŞİ ŞUAN İTİBARİYLE DEĞİŞİK YAZI VE DEĞİŞİK SENERYOLARLA YAZILMIŞ 50 YAZIYI GÖNDERMİŞ OLDUĞUN FAX NUMARALARINA SAAT ÖĞLEN 1 DEN BERİ FAXLIYORUZ.VEKİLERİN CEP TELEFONLARINA MSJLARIMIZI DAİMA ATIYORUZ.MAİL GÖNDERİYORUZ..AYRICA YARGITAY VE ANAYASA MAHKEMESİNE MEKTTIP GÖNDERMEYE DE DEVAM EDİYORUZ.bunları başka yapan varmı aranızda… yaptığım birşeyin reklamı için yazmıyorum.. sadece tek yapan benmiyim öğrenemk istiyorum..LÜTFEN ARKADAŞLAR..ÇEKTE HAPSE HERKES KARŞI… AMA NEDEN HALA ÖNÜMÜZE HAPİS İLE GELİYOR BUNU BİLMEK İSTİYORUZ. TÜM VEKİLLERİ ARAYIN.BAYRAMLAŞIN.SONRA BU SORUYU SORUN..avrupa insan hakları mahkemesine gidelim.heryere gidelim.gerekirse obamaya kadar çıkalım.ben hala umutluyum..BU YASAYI BU ŞEKİLDE ÇIKARTAMAYACAKLAR.. ÇIKARAMAZLAR.. AVRUPADA DÜNYADA BÖYLE Bİ YASA YOK. ADAMA GÜLERLER. FİKRET

 28. 28/11/2009, 18:29

  >herkes aklını başına almalı oy tehdidi işe yararmı sanıyorsunuz tefeci lobilerinin seçim kampanyalarına sağlayacağı maddi destek nohut pirinç buzdolabı ve kömür olarak dağıtılınca bize de kdv si dönecek adli para cezası olarak köşede oturarak sizin için yapılanlara seyirci kalamazsınız yarın sizin için mcadele edende kalmayacak o zaman hapishanede yaparsınız eylemi

 29. 28/11/2009, 19:48

  >arkadaşlar sadece konuşuyoruz hadi artık zamanı belirleyin de ankarada buluşalım.konuşa konuşa olmuyor.birisi öncülük yapsın sesimizi duyuralım tv.lerde birileri sesimizi duyursn.çünkü önümüzdeki hafta bu işi bitirecekler.

 30. 28/11/2009, 20:45

  >HERKES BURDA KONUŞACAĞINA MAİLLERDE YAZILANLARI YAPSIN BENCE

 31. 28/11/2009, 22:18

  >arkadaşalr ben 17 yaşın dayım ve 5senedir işte çalışıp aileme bakıyorum neden çünkü önceden çok zengindik para boldu bol oldugu için herkez arkamızda ve bizimleydi batınca çekler ödenemedi ve babam hapse düştü şu anda 4aydır içeride oçeklerin sahipleri istedigi kadar parayı önüne hemen koyuyordu şimdi ise 50 bin tl lik çek için içeride yatıyor hemde bu 50 binin yarısı ödenmiş ama ödendigine karşılık imza almamış bu yüzden tüm cek alacaklılarına yalvarı yorum lütfen insafa gelin bizim ne suçumuz var lütfen çeklerinizi çekin inanıyorum ki onlar bi şekil de size o parayı ödemeye çalışır para olsa zaten hapse girmezlerdi

 32. 28/11/2009, 22:28

  >HAYIRLI AKŞAMLAR ARKADAŞLAR BİZ NE YAZARSAK YAZALIM TEFECİ LOBİSİ BİZDEN BİR ADIM ÖNDE GİDİYOR.YASANIN ÇIKMASINI BEKLEYİP İÇERDEN ÇIKACAK ARKADAŞLARIMIZLA DAHA BÜYÜK BİR GÜÇ OLUP SESİMİZİ DUYARA BİLİRİZ .ÇOĞUMUZ DAHA HAPİS GÖRMEDİ AMA İÇERDEN ÇIKANLAR TEKRAR GİRMEMEK İÇİN DAHADA ÇALIŞACAKLAR.O ZAMAN BİZİMDE KAÇMA GİBİ BİR NEDENİMİZ OLMADIĞI İÇİN RAHAT RAHAT GÖSTERİLER İÇİN ANKARA'YA GİDE BİLECEĞİZ . BUNDAN SONRA O MEYDANLARDA 30 40 KİŞİ DEĞİL 300 400 KİŞİ OLARAK SESLENE BİLECEĞİZ BELKİDE BİNLERİ GÖRECEĞİZ . TEKRAR YAZIYORUM LÜTFEN İMZA KANPANYASINA VE EL BROŞÖRÜ HAZIRLAYALIM HALK HALEN ÇEKTEN HAPİS OLDUĞUNU BİLMİYOR.BİZ YANDIK EN AZINDA GELECEK NESİLLER YANMASIN .HERKESİN CEBİNDE 5 LİRASI VARDIR HERKES BİN TANE FOTOKOBİ YAPARSA İNSANLARI BİLİNÇLENDİRMEK İÇİN YETERLİDİR.GELİN BAYRAMDA BUNU YAPALIM ARAMIZDA BU YAZIYI YAZACAK ELİ KALEM TUTAN ARKADAŞLAR MUTLAKA VARDIR.EN AZINDA EMRE BEY BUNU YAZARSA BİZ BUNUN ÇIKTISINI ALIP DAĞITIRIZ . BUNLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİ BEKLİYORUM . SAYGILARIMLA

 33. 29/11/2009, 00:13

  >abicim antalyada 3 tane peterol sahibiydim 2007 de işlerim aşırı çıkmaza girdi alacaklarımı toplayamadım ve son olarak ne var ne yok sattım yaşım 32 hayatımın baharındayım 1275000 bin tl lik karşılıksız çekim var ben kaçmadım buradayım 3 tane çocuğum var abi napacm bu saaten sonra para yok iş yok ortalığın durumu belli benim borcumu 2 sene ertelese ben bu borcu gene ödeyemem çünki zaten herşeyimi kaybettim benimde alacaklarım var hepsi açık hesap toplayamıyorum 850.000 tl lik senet var hergün tahsilata çıkıyorum elde avuçta bişey yok napalım katil olalım adammı vuralım alacağımız için madem öyle senet verenlere niye bişey olmuyo ben dolandırıcı değil esnafım ve bu yüzden hergün adliyede ve karakoldayım 2005 te 457.000.bin lira vergi ödedim yanımda 42 kişi çalışıyordu şimdi kendimi geçtim ailemin karnnı zor doyuyorum ne olacaksa olsun aratık hapise girersekde çoçukları bırakıyım ozaman devlet büyüklerimiz baksın çıkartın şu affı herkes rahatlasın saygılar mustafa

 34. 29/11/2009, 02:29

  >Anlatın Anlatın,burayı okuyo herkes… bizi diniliyo herkes… bekleyin bekleyin……..yok dostlar yok… buraya yazarsınız sadece içinizi döküp rahatlarsınız. sonuç istiyorsanız mücadele ,ster. ya mücadele edin yada ağlamayın…… hadin ANKARAYA delikanlı olanlar gelsin ama gerçekten gelzin gelin bir sefer 1000 kişi olalım bu iş biter. yok olmaz diyorsanız diyecek bişide yokherkese hayırlı geceler,,,zaten burası ağlama duvarı hadin ağlayalım belki meme verirler bize he…….

 35. 01/12/2009, 15:29

  >neden birleşip yürüyüş yapmıyoruz tbmm kapısında sabahlamıyoruz birisi organize etsin artık

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: