Başlangıç > Genel > >Çek hapsine erteleme, tefeci lobisinde endişe yarattı

>Çek hapsine erteleme, tefeci lobisinde endişe yarattı

>

Çek Kanununda yapılacak değişiklikle tarafların ceza erteleme yoluna gitmesi, iş dünyasında!! Artık malı karşılığında çek alan, yıllarca borcun ödenmesini mi bekleyecek? tartışmasına neden oldu.

Uzun zamandır Çek Yasası‘nın çıkmasını bekleyen sektör temsilcileri, karşılıksız çek nedeniyle verilen hapis cezalarının kaldırılmasını isterken, ceza ertelemenin ise borcunu ödemekten kaçan kişiler için kaçırılmaz bir fırsat yaratmasına da engel olunmasını istiyor.

Çek Kanunu yasa değişikliği ile karşılıksız çek suçlarından hapis yatanlar için yeni bir dönemin başlangıcı sayılırken, iş dünyasının tepe noktalarında ise! yeni bir tartışmanın da fitilini ateşledi.

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli yaptığı açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu’nun gündeminde bulunan ve bayramdan sonra çıkartılması hedeflenen Çek Yasa Tasarısı‘nda af niteliğinde olmayan bir değişiklik yapacaklarını söyledi.

Çek Kanunu’na muhalefetten hapis cezasına çarptırılan 2 bin 116 kişi için yapılan düzenlemeye göre, tarafların karşılıklı rızasıyla vadesinde ödenmeyen çek borcunun belirli vadelerde ödenmesi konusunda anlaşması halinde yürütülen kovuşturma, soruşturma ve cezanın infazı ertelenecek.

Anlaşma sağlanmaz ise yasa ile borçluya belli bir sürede borcunu ödeme imkanı verilecek, borcun ödenmemesi halinde ise borçlu yeniden cezaevine girecek.

tefeci lobisi

Son söz Ali Babacan’da

İş dünyasının önde gelen isimleri!! ise, çeke hapis cezası ertelemesinin ticari hayata ciddi zarar verebileceğine dair endişelerini dillendirmeye başladı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, TBMM Adalet Komisyonu‘nda görüşülen çek yasa tasarısında değişiklik yapılması için harekete geçti. Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan geçtiğimiz günlerde karşılıksız çek nedeni ile hapis cezasını doğru bulmadığını açıklamıştı,

Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, sadece bir sefere mahsus olarak karşılıksız çek hapsinde ceza ertelemesi uygulaması yapılabileceğini ancak bunun ticari hayatımızdaki sorunlara çözüm getirecek bir uygulama olmadığını belirterek, bizim yasalarımızda maalesef iyi niyetli olanlar cezalandırılmaktadır, kötü niyetlilere ise müdahale edilmiyor. Yaşanan Ekonomik krizden dolayı zor duruma düşmüş ve çekini ödeyememiş insanlara bir şans tanınması doğru ama bunu bilinçli olarak yapanlara karşı yapılabilecek fazla bir şey yok diye konuştu.

Devlet kendi alacaklarında şahin kesildiğini ifade eden Dalgakıran, çek Kanunu’ndaki bu uygulama ile malı satanın alacağı neredeyse 4 yıl gecikebilecek hale geliyor. Şirketlerin mal satarken güvenilir alanlara yönelmesi gerekiyor ve ülkemizdeki aşırı rekabet nedeniyle bazı firmalar ciddi riskler alarak mal satıyor bu maalesef ticari rekabeti zedeliyor dedi.

Bankalar müşteriyi iyi seçmeli

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç mevcut durumda çeki verenin de alanın da mağdur olduğunu ifade ederek Elbette art niyetli hareket edenler olacaktır, bunlar bir şekilde tespit edilip cezalandırılmalı, fakat karşılıksız çek hapis cezası bu sorunu çözmez. Bankalar, ticari müşterilerine çek defteri verirken bakkalla grosmarketi aynı kefeye koymamalı. Bankalar kredi kartı limitini verirken birine 1000 TL, birine 10 bin TL veriyor, çek defterleri konusunda da uygulama böyle olmalı dedi.

KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç, birçok KOBİ’nin kriz döneminde zor duruma düşüp çek borçlarını ödeyemediğini belirterek, Bu insanlarımızın borcunu ödemesine fırsat verilmelidir. İnsanları hapse doldurmanın bir anlamı yok şeklide konuştu.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rıza Nur Meral ise Çek Yasası‘nı desteklediklerini vurgulayarak, Dürüst, borcuna sadık tüccarla, kötü niyetli tüccarın farkının olması lazım Dünya krizi nedeniyle olağan dışı bir dönemden geçerken, bu tür uygulamaların yararlı olacağını düşünüyorum. Çek, Türkiye’de çok önemli bir ticari araç fakat tüccar da bundan sonra borçlusu iyi tanımalı ve tahlil etmeli değerlendirmesinde bulundu.

Çek mağdurları ise tasarıya karşı

Öte yandan, çek mağdurları da yasa değişikliğinin sorunların çözümüne katkı sunmayacağını düşünüyor. Karşılıksız çek nedeni ile hapis cezası yatanların yakınları tarafından kurulan www.cekmagdurlari.com sitesinin kurucusu Emre Birsel, Türkiye’de herkesin borcu var ama neden sadece çek borcu olana hapis cezası uygulanıyor, anlamak mümkün değil hükümetin 1,5 yıldır Çek Yasası‘nı çıkarmaya uğraştığını hatırlatan Birsel, Artık kimseye güvenimiz kalmadı. Erteleme kararı ile insanların ağzına bir parmak bal çalıyorlar. Bu insanlar her şeyini kaybedip, hapse girdi. İki yıllık bir sürede tüm işlerini toparlayıp, borcunu ödemesi mümkün mü? Biz borç ödenmesine değil, borcun hapisle cezalandırılmasına karşıyız diye konuştu.

Reklamlar
Kategoriler:Genel Etiketler:
 1. 11/12/2009, 09:07

  >verdiğim oylar haram zıkkım olsun öldüklerinde toprak almaz insallah

 2. 15/12/2009, 18:06

  >Bende bir çek karşılığı aracımı sattım, iş adamı değil bir işçiyim şimdi ben mağdur olmuyorumda bu dolandırıcımı mağdur anlayamadım. Elbetteki yorumlarda da gördüm iyi niyetle çek karşılığı iş yapan ve krizde de mağdur olan insanlarımız, ticaret erbabı var. Unutulmamalıki malını satan bu yasalara güvenerek çekle malını vermiştir. Bundan sonrası için bu ilkel yaklaşıma bende karşıyım.. Ayrıca AKP ye hiç oy vermedim CHP ye oy verdim ama çek yasasından sonra alacaklı olarak mağdur edilmezsem oyuk AKP ye… Hepinize saygılarımla,

 3. 18/12/2009, 19:44

  >merhabalar;bizler çek mağdurlarının gözü yaşlı eş ve çocuklarının yaşadıklarını anlatsakta anlaşılmaz çünkü yaşanır.eşim 16 yıl çok düzenli bir şekilde devlete vergisini ödeyen saygın bir işadamıydı ancak ticari bir hata sonucu daha doğrusu çevresindekilere ,çalışanlarına güvendiği için iflas etti.iki yıl psikiyatr destek aldıktan sonra 15 aydır bize 11 saat uzaklıktaki bir cezaevinde çeklerini ödeyemediği için yatıyor.

 4. 18/12/2009, 22:19

  >biz suçlu değil borçluyuz ama maalesef hapiste ömür tüketiyoruz bu şekilde borç ödememiz mümkün değil.bırakın çalışıp borcumuzu ödemeye çalışalım.bu durum bize de,alacaklıya da,devletimize de hayır getirmez.Allah rızası için elinizi vicdanınıza koyun.ailelerin kavuşmasını sağlayın.KATİL-HIRSIZ-DOLANDIRICI-GASPÇI değil SADECE İFLAS ETTİK ve BORÇLUYUZ…

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: