Başlangıç > çek kanunu > >Yeni çek kanunu Anayasa’ ya aykırıdır.

>Yeni çek kanunu Anayasa’ ya aykırıdır.

>

Yeni çek yasasında büyük bir çelişki vardır. Karşılıksız çek suçlarında gün adli para cezası ile çek bedelinden aşağı ceza verilememesi hatalı bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Daha doğrusu verilen ceza çek bedelini aşmadığı takdirde belirlenen gün miktarının 100 TL.den paraya çevrilmesi her zaman için sanığın lehine olur. Yani asgari miktardan çevirmek aleyhe üst miktardan çevirmek ise lehe olur. Örneğin 10.000 TL bedelli çek için sanığın 100 gün adli para cezasıyla cezalandırılıp günlüğü 100 TL.den paraya çevrilmesi durumunda şahıs para cezasını ödemezse 100 gün hapis yatar.Fakat 500 gün adli para cezasıyla cezalandırılıp günlüğü 20 TL.den hapse çevrilmesi halinde ise 500 gün hapis yatar. Böyle bir şey olabilir mi?
Gün adli para cezası sistemi ile nispi para cezası sistemi birbirine karıştırılarak karma bir uygulama yapılmıştır.Bu iki sistemin ise bu şekilde bir arada uygulanması mümkün değildir. Buna göre Anayasaya açıkça aykırılık vardır. Eşitliği sağlamak ve doğru bir karma sistem yapılabilmesi için karşılıksız çek suçuyla ilgili kanuni düzenlemenin şu şekilde olması gerekir. “… 1500 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılır.Ancak belirlenen gün sayısı üst sınır aşılmamak kaydıyla karşılıksız kalan çek bedelinin 20’ye bölünmesi ile elde edilen tam gün sayısından aşağı olamaz.
20 sayısı 1 günlük paraya çevirme miktarının alt sınırıdır.. Örneğin 1000 TL. bir çek için alt sınır 1000/20=50 gün eder. Çünkü gün adli para cezalarında alt sınırda üst sınırda gün olarak belirlenmek zorundadır. Halbuki yeni yasada karşılıksız çek suçunun üst sınırı 1500 gündür. Alt sınırı yazılmadığı için 5 gündür. Ancak verilecek ceza karşılıksız kalan çek bedelinden aşağı olamaz dendiği için asıl alt sınır karşılıksız kalan çek miktarıdır. Yani karşılıksız çek suçlarında artık karşılıksız kalan çek bedeli alt sınırdır. Bu miktarın ise kaç gün olduğu belli değildir. Çünkü doğrudan verilmiş bir para cezasıdır. Kanun koyucu bu düzenleme ile aynen şöyle demektedir karşılıksız çek suçunun cezası 10.000 TL.den 1500 güne kadar adli para cezasıdır (Tabi ki buradaki 10.000 TL çek bedeline göre değişecektir.)Alt sınır para üst sınır ise gündür. Daha açık bir deyişle alt sınır armut üst sınır ise elmadır. Bu düzenleme infaz sırasında eşitsizliklere yol açacaktır. Örneğin 10.000 TL.lik çeki karşılıksız çıkan iki kişinin de alt sınırdan ceza aldığını yani çek bedeli kadar ceza aldığını farz edelim. Ancak birininki günlüğü 20 TL.den 500 gün üzerinden verilmiş olsun diğerininki ise günlüğü 100 TL.den 100 gün olarak verilmiş olsun.Para cezaları ödenmez ise ne olacak? Hani ikisi de alt sınırdan ceza almıştı?
Peki ya, kısmi ödeme olursa ne olacak. ?

ÇEKTE VADE, VADESİNDEN ÖNCE YAZDIRILAN ÇEKLER
Çek Kanunun 5. maddesinin 1. fıkrasında “Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında” denilmek suretiyle suçun oluşumunu çekin üzerinde yazan keşide tarihinden sonra ibraz edilmiş olması şartına bağlamıştır.
Bu nedenle; 5941 s. Yasa yürürlüğe girmeden önce üzerinde yazan keşide tarihi gelmeden ibraz edilen çeklerle ilgili karşılıksız çek keşide etmek suçundan açılan soruşturma ve kovuşturmaların 5237 s. TCK. nun 5. ve 7. maddeleri uyarınca ortadan kaldırılması gerekmektedir.
Vadeli çeklerin önceden ibrazı halinde 5941 s. Çek Kanununun 5/1. maddesinin uygulanma olanağı bulunmamaktadır. Vadeli çeklerin önceden ibrazı yeni Çek Kanununda suç olarak düzenlenmemiştir. Suç olmaktan çıkartılmıştır.
Madem yeni çek kanununa göre çekin keşide tarihinden önce ibrazı halinde suç oluşmuyor ve ayrıca hukuki takipte yapılamıyor o halde geçici 1.maddenin 5. fıkrasına ne gerek vardı? Kanun koyucu şunu demek istemiş? 31/12/2011 tarihine kadar çeki hiç bir şekilde düzenleme tarihinden önce bankaya ibraz edemezsin,etsen bile karşılığı olsa dahi ödeme yapılmaz. Ancak 31/12/2011 tarihinden sonra Çeki düzenleme tarihinden önce bankaya ibraz edebilirsin,karşılığı varsa tahsilde edersin,fakat karşılığı yoksa yine herhangi bir işlem yapamazsın.. Buda açıkça çek tanımına aykırıdır..
Arkadaşlar Anayasa Aykırılık açısından sadece iki maddeyi yazdım ve bu aykırılığı özellikle yazdım ki sayın Avukatlar sayın yargıçlar okusun, bir çok aykırılık vardır ve bu yasa Anayasa Mahkemesinde iptal edilecektir.
Bizim şimdiki görevimiz Muhalefete yüklenip bu yasanın ANAYASA MAHKEMESİNE taşınmasıdır.. Bu çek belasından sonsuza kadar ülkemiz kurtulması yakındır
Bu nedenle biraz sabırlı olun ne Avukatların insafına nede derneklerin aidatlarına takılmayın..

YENİ ÇEK KANUNUNDA LEHE OLABİLECEK KONULARLA İLGİLİ SAYFALAR:

1- Yeni Çek Kanunu ve şirket müdürlerinin sorumluluğu

2- YENİ ÇEK KANUNDA ÇEKE KISMEN YAPILMIŞ ÖDEMELERLE İLGİLİ KONU

3- ÇEKLERDE VEKALETEN İMZASI OLANLARIN DURUMU

4- YENİ ÇEK KANUNDA LEHE OLAN KONULARDA GENEL DEĞERLENDİRME

Reklamlar
Kategoriler:çek kanunu Etiketler:,
 1. 20/12/2009, 17:06

  >34 numara iyi yapmışsın avukat veya çocuğu olacana piç olsun…. iyiler istisna

 2. 20/12/2009, 17:26

  >tahliye için gereken evrak varmı biligisi olan lütfen cvp versin nasıl olcak tahliye

 3. 20/12/2009, 17:28

  >bir firmaya mal almak için peşin çeklerimi verdim fakat firma malın yüzde seksenini vermedi çeklerimide kullanmış onuda geri vermedi geri vercem diye oyaladı bu meyanda adres değiştirdiğim hakkımda ceza davaları açılmış birindende karar çıktı yargıtayada yetiştiremedik şimdi bu yeni yasada benim yapabileceğim bir şey varmı her kesi ALLAH kurtarsın.

 4. 20/12/2009, 17:29

  >arkadaşlar az önce bir arkadaşla görüştüm annesi cezaevinde. Cezaevine telefon açmış kendisine söylenen bütün dosyalar toplanmış ve form dağıtılmış yarın o formlarla birlikte dosyalar savcılığa gönderilip infazlar durdurulacakmış akşama kadar tahliye olurlar demiş .

 5. 20/12/2009, 17:48

  >avukatlar alışmış hazır para kazanmaya.kendilerini hiç geliştirmiyorlar.en kolay yol çek,senet ve icralar.

 6. 20/12/2009, 17:50

  >Sorulan Karma Sorulara Karşılık Cevaplar;Muhataplar : GBT ve İnfazlar Durdumu Diye Soranlar1. GBT tende aranman var, kalktımı? Ceza evindekiler tahliye edilmeye başladı mı? diye soruyorsunuz! GBT nin silinmesi için ya da infazın durdurulması için yapılması gerekenleri yaptınızda mı soruyorsun? (Şikayetçi ile Protokol veya Savcılığa Taahhüt) Hiç bir işlem yapmayıp, sadece kanun resmi gazetede yayınlandadı diye GBT silinmesi veya Tahliye beklemeyiniz.Tecrübeli arkadaşlar zaten birbirinin devamı olan sorulara bıkmadan usanmadan cevap vermekteler.Forumu iyi takip ederseniz, Kanunuda okursanız aynı soruları tekrar tekrar sormazsınız vede sadece resmi gazetede kanun yayınlandı diye GBT ve İnfaz durmayacağınıda bilirsiniz. SaygılarDoç.Dr.Ali K. (Çek Mağduru)

 7. 20/12/2009, 17:59

  >acaba infazlada durdumu bir bilgisi olan varmı

 8. 20/12/2009, 18:15

  >Doç.Dr.Ali K ağzına sağlık size tam anlamıyla katılmamak mümkün değil.Ben arkadaşları anlamıyorum.herşey net aslında.arkadaşlar böyle körü körüne bir yere varamayız önce kendimizden başlayalım biraz çaba gösterelim kendimizi bilgilendirelim.bunun yoluda CÜNEYT beyi sıkıştırmak daha doğrusu CÜNEYT beye yüklenmek değil.önce şu yasayı 1 2 kez yetmedi 3 4 kez bir okuyalım.olaki okuduktan sonra ben şurayı anlamadım çözemedim diye sormak daha mantıklı değilmi.Artı CÜNEYT beyin bir sıkıntısı varmı bir isteği varmı soralım bakalım belki içimizden biri sorun varsa maddi manavi belki cözebilir.unutmayalım arkadaşlar baş kaybolursa yolda kaybolur.HERKEZİN İNŞALLAH BU SIKINTILARDAN KURTULMASI ÜMÜDİYLE.LÜTFEN BU YAZDIKLARIMI DİKKATE ALIN

 9. 20/12/2009, 18:27

  >Sayın Hocamız (Doç.Dr.Ali K.)Öncelikle ifade edeyim ki sizin gibi bir akademisyen-bilim adamımızın bile "çek çağduru" olması bu yönüyle üzüntü verici.. Bir yönüyle ise, bizler için sizin varlığınız bu ayıbın insanımızdan ülkemizden söküp atılması için önemli bir destek olacaktır diye düşünüyorum..Eh, bu platformun bazen "et-tekrarü ahsen.." aynı şeylerin sorulması, yazılması gibi yönlerinin bulunmasını, öğrencilerinizin bu kabil soruları gibi kabul edip(:-)) en çok sizin hoş göreceğinizi umarım.. Katkılarınızı bekleyeceğiz..Saygılarımla

 10. 20/12/2009, 18:41

  >Sayın hocam Ali bey,insanlar hem sevinç,hem de bu sevinçten kaynaklanan bir panik içersindeler,belki de bilip anlayabildiği soruları bile,tekrar tekrar bu bakımdan soruyorlar.Arkadaşlarımızı ne olur mazur görelim.iki üç gün içinde herşey daha da netleşecek,Cüneyt hocam ve Emre kardeşlerim daha ayrıntılı bilgi ve içtihatlarla bizleri daha da net şekilde bilgilendireceklerdir.Ama ne olur bir kaç gün sevinen,ve bu abuk yasanın bile bir umutla beklendiği şu 3-5 gün dava arkadaşlarımızı,sitemizdeki misafirlerimizi mazur görelim olurmu.Saygılarımla..

 11. 20/12/2009, 18:43

  >ben şahsıma hitap ediyorum ÇOK AKILLI OLSAYDIM BU ÇEKE İMZA ATMAZDIM NE OLDU BAŞKALARININ KARNINI DOYURDUM YAPTIĞIM ÇALIŞMALARDAN DOLAYI DEVLETTE BANA ÖDÜL VERDİ BENİ TATİLE GÖNDERDİ AHH ARKADAŞLAR AH ŞU BU İŞ YAPANLAR BEYEFENDİ OLDU BİZ DOLANDIRICI onun için ben kafalı olmadığım için kıyıya köşeye üç kuruş para atıp şimdi avukatları lehime çalıştırayım kusura bakmayın

 12. 20/12/2009, 18:46

  >Bu arada mazur görün lafım yalnız size değil hocam buradaki herkese,hepimize.Sevincimizi ve üzüntümüzü biz aylardır böyle paylaşıyoruz.Çok mücadele ettik.bundan sonra da edeceğiz birlikte.Cüneyt bey ve Emre kardeşim,emeği geçen herkes,birbirlerinin yüzünü dahi görmeden kardeşten de öte olduk burada.Acılarımızı,herşeyden önce kaderimizi paylaştık bu insanlarla.ne olur biraz sabır.Saygılarımla…ZOLA

 13. 20/12/2009, 19:17

  >Sayın, Murat YALÇIN kardeşim,Bu siteyi 02.12.2008 tarihi itibari ile takip etmekteyim. İşlerimin yoğunluğu nedeni ile okuyamadığım bölümler olmuşsada devamlı gözlemekteyim. Grup olarak göstemiş olduğunuz çabalarınıza hayran kalmakla birlikte, mazeretimin büyük olması nedeni ile aranıza katılım sağlayamamış olmamın üzüntüsü içindeyim. Elimden geldiğince desteğim üzerinizde.Doç.Dr.Ali K.

 14. 20/12/2009, 19:19

  >Arkadaşlar,hayırlısı olsun..Emeği geçen herkesden Allah razı olsun. Bu yasa ancak benim gibi borcu az olanlara bir fayda sağlıyacaktır kanaatindeyim.Ancak ben daha önceki yıllarda bu çekler yüzünden çok yattım.Şimdi bu iki senede rahatlıkla halledebilirim sorunlarımı fakat şu yurtdışına çıkma yasağı uygulanırsa bende ödeyemem.Sanırım bu kişinin durumuna göre farklılık göstericektir. Arkadaşlar bu yasa ile benim durumumda olanlar cezaların ı erteliyecek,cezaevinde olanlarda ne pahasına olursa olsun,önlerine konulanı imzalayıp dışarı çıkacaklardır.Çünkü inanın imkan olduktan sonra insan orda değil bir gün bir dakika bile durmak istemez.Ancak önemli olan bu mücadelenin bırakılmamasıdır.Kimse nasıl olsa ertelendi diye rahatlayıp mücadeleden desteğini esirgemesin.Kaldı ki iki senede su gibi akıp geçicek,ertelediğimiz dertler yine kapıya gelip dayanıcaktır. Arkadaşlar irtibatı kopartmayalım.Bir yandan işlerimizi yoluna koymaya çalışırken bir yandanda mücadelemize devam edelim.Buradaki lider arkadaşlarımız sanırım bize bu konuda izleyeceğimiz yolu tarif edeceklerdir.İnsanhaklarına aykırı olan bu cezaları tamamen kaldırana kadar mücadeleye devam edelim.Bugün için belki biraz rahatlamış olabiliriz ama unutmayalım eğer rehavetle mücadeleyi bırakırsak tüm sorunlar ilerde dahada büyüyüp karşımıza çıkacaktır.Saygılar.

 15. 20/12/2009, 19:42

  >SEVGİLİ MY WAY VEYA BİLEN ARKADAŞ YENİDEN YARGILANMA DİYE BİR TEZ ATTINIZ BİR KAÇ KEZ SORMAMARAĞMEN YANIT ALAMADIM TEKRAR SORUYORUM HUKUK DİLİYLE DEĞİLDE HALKIN ANLAYACAĞI DİLDEN CEVAP VERİRMİSİNİZ?BENİM CEZAM ONAYLANANALI 6-7 AY OLDU.YARGITAYA GÖNDERMEDİM YANİ İTİRAZ ETMEDİM.SEVGİLER

 16. 20/12/2009, 19:46

  >ARKADAŞLAR ALACAKLI AVUKATI FAZİYLE ÇOK PARA İSTERSE ENSON ŞEÇENEK OLARAK ADLİ PARA CEZASINI YATIRMA KALKTIMI YOKSA YİNE A.PARA C.YATIRP HAPİSTEN KURTULMA VARMI.BAZI KÖTÜ NİYETLİ ALACAKLILAR VAR.SAYIN CÜNEYT BEY BİLGİ VERİRMİSİNİZ.

 17. 20/12/2009, 19:49

  >TEMYİZDEKİ DOSYALAR NE OLACAK Bİ BİLEN VARMI

 18. 20/12/2009, 19:52

  >cüneyt bey yeni yasadaki geçici maddeler yani erken ibraz ve kısmi ödeme gibi yasalar geçmişe dönük suçlarda lehe durum oluştururmu

 19. 20/12/2009, 20:22

  >SEVGİLİ DOSTLAR BEN ARKADAŞLARLA MUHABBET ADERKEN SİYASETEN 5YIL YATTIM TİCARETENDE YATARIZ NOLACAK DERDİM AZ KALSIN ODA OLUYORDU.BİZİM ÖNEMLE KARŞI ÇIKACAĞIMIZ KONU TİCARETTEN İNSAN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANAMAYACAĞIDIR.ARAMIZDA DOLANDIRICI BİLE OLSA TEMEL ÇIKIŞ MANTIĞI BU OLMALIDIR.DOLANDIRILICILIKTAN ZATEN DAVA AÇILIYOR KANITLANIRSA DOLANDIRAN İÇERİ ATILIYOR.ALACAKLI KİŞİLER AVUKTLAR VE BU OLAYDAN ÇIKARI OLANLAR BİZLERİ DOLANDIRICI DİYE LANSE EDİYORLAR ÖRNEĞİN BENİM 200 000EURO ALACAĞIMI ALAMADIĞIMDAN BU DURUMA GELDİĞİMİ VE BANA OLAN ÇEK BORCUNDAN İÇERİ DÜŞMÜŞ 2-KİŞİYİ BIRAKTIRDIĞIMI BİLSELER BÖYLE KONUŞMAZLARDI BELKİ.NEYSE BELKİ BİZLERİN BU ŞEKİLDE BİRARAYA GELMEMİZDE ÜLKEMİZ AÇISINDAN BÜYÜK YARAR OLACAKTIR.BİZDEN ÇOK GÜÇLÜ ŞEYLER ÇIKABİLİR.BİZ ÇOK ÇEKTİK DAMDAN DÜŞENİN HALİNDEN ANLARIZ.DAHA SONRA SOHBETE DEVAM EDERİZ SEVGİLER ADIM:BİLİNÇLİ ETKİNLİK

 20. 20/12/2009, 20:35

  >arkadaslar herkese kolay gelsın bugun kımsenın sorusuna genel olarak cevap vrılmıyo rıca etsem bılen varsa ben su an kacak durumdayım 15 gundur eve gıtmıyorum ve sıkıntılarım var vekaleten cek ımzaladıgımdan dolayı yakalnmam var ebn yarın nasıl bır yol ızlıyebılırım ne yapmam lazım lutfen bılgı verırsenınz sevınırım

 21. 21/12/2009, 10:49

  >bu kanun anayasadan dönecek,chp milletvekillerini arayalım bu kanunu anayasayataşınması lazım,hayal le gerçek arasındaki farkı görmek lazımbiz borçluyuz sihirbaz degil bu kadar kısa sürede bu borçları neyle ödeyecegiz?iş yokpara yokev yokçol yokçocuk yokdüzen yokyok oglu yokbu kadar yok luklar la bogüşürken borçları nasıl ödeyecegımızı bilen varsa söylesin?

 22. 28/12/2009, 19:49

  >arkadaşlar benim nacizane fikrim boğaz köprüsüne çıkp atlamak ve ben böle devam ederse çıkp atacam kendimi bütün mağdur arkadadfşlarım adına bu dünya kalsın o müslüman görünüpte her türlü vampirliğe zemin yapan akpli vekillere bizim neyimize yaşamak onlar yaşasın yeter ama ben ölürsem ki ölecem hiç merak etmesinler ahrette onları bekleyecem sırf acelem onlardan önce ahrete gidimki ordaki düzenide bozmalarına müsaade edilmesin

Comment pages
 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: