Başlangıç > yeni çek kanunu > Yeni Çek Kanunu Sigorta Sistemi

Yeni Çek Kanunu Sigorta Sistemi

Yeni çek kanunu üzerine yorumlar giderek akılcılık boyutundan uzaklaşıyor. Şimdi de “Ödeme Garanti Sigorta Fonu” adıyla bir fon kurulması öneriliyor. Ödenmeyen çekin tazmin edileceği bir fon kurulması önerisi, çek kabul eden firmaların lehine bir gelişme gibi algılanabilir. Ama pratikte sonuçları yıkımla eşdeğerdir.
Öneri AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay’dan geldi. CHP ve MHP’den de bu öneriyi destekleyenler çıktı. Allah’tan AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli tehlikeye işaret ederek “Fon, karşılıksız çıkan çek hacmini patlatır” dedi de irrasyonel çıkışların önü hiç değilse alındı.

Bu meseleyi tartışanların en büyük argümanı, hapis cezası kalkarsa iyi niyetli-kötü niyetli ayrımı kalmayacağı şeklinde. Çeki zamanında ödemeyenlerin “kötü niyetli” olarak kabul görmesi baştan hatalı bir yaklaşım.
Öncelikle çek dediğiniz ödeme aracının piyasa tarafından nasıl kullanıldığına bakalım. Çek verildiği anda, yasaya göre karşılığının bankada olması gerekir. Vadeli çek olur mu? Olmaz. Yasak. Buna rağmen piyasa, çeki vadeli kullanır. Bunun anlamı şudur: Malı satan veya hizmeti veren kişi, müşteriden çeki alırken, müşterinin bu ödemeyi anlaştıkları tarihte verebileceğini kabul eder. Başka bir deyişle çekin karşılığının o an bankada olmadığını kabul eder. Bir başka ifadeyle çeki veren kişi, vadesine kadar bu parayı temin edeceğini kabul eder. Ve nihayetinde çeki alan kişi, çeki kabul ettiği kişinin işlerinin yolunda gitmesini umar. Piyasada hiç kimse aldığı (vadeli) çeki, o gün gidip bankadan nakde çevirmeyi de düşünmez. Bu da ticari hayatın yazılı olmayan kurallarından birisidir.
Bu açıdan baktığınızda çek aslında bir ödeme aracı olmaktan çok, bir sözleşmeyi ifade eder. Çekin ödenememesi durumunda çeki yazanın hapishaneyle tanışmasına yol açacak hukuki sürecin varlığı da çek yazanları daha dikkatli davranmaya iter elbette.
Ancak ticari hayatın doğal akışı içinde, birkaç gün değil belki de 6 ay sonrası için verilen sözün yerine getirilememesi mümkündür. Beklenmedik bir ekonomik kriz veya ilgili sektörde büyük bir firmanın batışı gibi onlarca neden, ödeme sistemini aksatabilir. Borcunu tahsil edemeyen, borcunu ödeyemez. İşlerin yolunda gitmeme olasılığı, aslında çeki verenin de alanın da baştan kabul ettiği bir durumdur.

Çek kanunu Hapis cezasının ortadan kalkmasının ödenmeyen çek hacmini artıracağını savunanlar da yanılıyor. Bir ticaret adamı için çekinin karşılıksız çıkması artık ticari hayatına devam edememesiyle sonuçlanabilir. Bu durum hapis cezasından daha caydırıcıdır. Üstelik artık firmalar “caydırıcılığı yiten” karşılıksız çekle karşılaşmamak için daha farklı reyting ölçümleri yapacak. Çeki yazanların ticari itibarları incelenecek. Sicillerine bakılacak. Belki şirketin bilançoları istenecek.
Hayat değişecek. İş yapma biçimlerinde “uyanık olma, inceleme” kuralı birinci sıraya yükselecek.
“Karşılıksız çeklere yönelik cezai yaptırımların kalkması durumunda ticari hayat biter” diyenlerin, bu tip cezaların olmadığı gelişmiş toplumlarda ticaretin neden sürdüğünü de anlatmaları gerekir.
Unutmamak gerekir. Hiç düşündünüz mü, bir banka battığında neden ticari hesaplar garanti kapsamı değildir de tasarruf mevduatı garanti kapsamındadır. Basit bir kural çalışır: Çünkü ticaretle uğraşanların basiretli tüccar oldukları ve dolayısıyla riskleri bilecekleri varsayılır. Bankanın batıp batmamasıyla ilgili kararı bile bilmesi istenen insanların çek kabul ederken “hapis” garantisi istemeleri bana saçma geliyor…

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: