ÇEK MAĞDURLARI

KARŞILIKSIZ ÇEK KEŞİDE ETME
1. TCK m. 21 bakımından : 3167 SK. m. 16/1’de karşılıksız çek keşide etme suçu, “şekli suç” niteliğinde düzenlenmiştir. Ancak, TCK ’nın genel hükümleri (m. 21) uyarınca, bir suçun oluşumu kastın varlığına bağlıdır. Kast “doğrudan”(m. 21/1) veya “olası kast” (m. 21/2) olabilir. Bu nedenle, bir kişinin karşılıksız çek nedeniyle cezalandırılabilmesi için, bu kişinin çeki keşide ederken, çekin karşılıksız kalacağı kastıyla hareket etmiş olması gerekmektedir. Başka bir deyişle, bunu bilmeli ve istemelidir. Dolayısıyla, yapılan yargılamada, artık kastın varlığı mutlak olarak araştırılmalı ve bunun sonucuna göre bir hüküm kurulmalıdır. Şayet olayda kast yoksa TCK m. 21/2’ye göre, somut olayda karşılıksız çek keşide eden kişide “olası kast”ın varlığı da ayrıca değerlendirilerek, maddede öngörülen ceza indirimleri uygulanmalıdır. 5252 Sayılı Kanunun kabulü ve uygulanması ile, hukukumuzda bugüne kadar zaten tartışmalı olan “objektif sorumluluk” esası terkedilmiş ve “kusursuz ceza olmaz” esası tamamen geçerli kılınmıştır. Şu halde, karşılıksız çek suçlarında, 1.1.2009 tarihine kadar “objektif sorumluluk” esasına göre verilmiş olan cezalar geçerliliğini yitirmiş bulunmaktadır. Artık suçun manevi unsuru olarak “kast” aranmalıdır. Aksi bir uygulama “kanunsuz suç ve ceza olamaz” esasına açık bir aykırılık teşkil edecektir.

2. TCK m. 52 bakımından Çek Kanunu’na göre, karşılıksız çek keşide etme suçunun cezası, çek bedeli tutarı kadar “adli para cezası” olarak belirlenmekteydi. Ancak, 1.1.2009 tarihinden itibaren TCK’nın adli para cezalarına ilişkin 52. maddesi uygulama alanı bulacağından, ceza miktarının ve niteliğinin belirlenmesi değişmiş bulunmaktadır.

TCK 52. maddenin uygulanmaya başlaması ile Çek yasasındaki çek bedeline bağlı adli para cezası uygulaması son bulmuştur. Adli para cezasının miktarının tespiti artık, sadece gün/para esasına göre yapılabilecektir. 3167 Sayılı Çek Kanunu’nun uygulamasında, ceza, karşılıksız çıkan çek miktarına göre belirlenmekteyken, TCK’nın 52. maddesinin uygulanmasıyla, öncelikle tamgün hesabının yapılması ve bir güne karşılık gelen parasal miktarın belirlenmesi üzerine karar verilmesi gerekmektedir. TCK m. 61/8 hükmüne göre, adli para cezası, belirlenen sonuç gün ile kişinin bir gün karşılığı ödeyebileceği miktarın çarpılması suretiyle bulunacaktır.

Bu itibarla, yargılama sonucunda verilecek adli para cezasının tayini usulü de tümden değişmektedir. Nitekim hazırlanan yeni Çek Kanunu tasarısında da “Üzerinde yazılı bulunan düzenleme tarihine göre kanunî ibraz süresi içinde ibrazında, çekle ilgili olarak karşılıksızdır işlemi yapılmasına sebebiyet veren kişi hakkında, hamilin şikâyeti üzerine, her bir çekle ilgili olarak, binbeşyüz güne kadar adlî para cezasına hükmolunur. Ancak, hükmedilecek adlî para cezası, çek bedelinin karşılıksız kalan miktarından az olamaz.” denilmek suretiyle adli para cezasının tayininde Yeni TCK’na uygun olarak gün/para sisteminin getirildiği görülmektedir.

Reklamlar
 1. mustafa çıtak
  28/02/2012, 21:15

  sayın yetkili arkadaş lar merhaba size çok önemli ve yeni başıma gelen bir olayı sormak istiyorum çünki bu olay benim gibi gerçekten iflas geçirmiş gücü yettiği kadarını varını yoğunu namusumuzla satıp ödeye bildiğim çeklerimi ki bir çoğunu ödedim benimgibi arkadaşlarıda çok ilgilendiriyor 1995-1998 yılları arasında yapmış olduğum gıda işinde bir iflas geçirdim yaklaşık 35-40 adet çekim yazıldı yukardada anlattığım gibi bir çoğunu ödedim kimisine ulaşamadım ve öğlece o kötü günleri atlattım geçenlerde polis arkadaşlar rutin uygulamalarda kimliğimi alarak GBT sorgulaması yaptılar ve şok oldum benim bir DOLANDIRICILIK kaydımın olduğunu söylediler nasıl yani dedim iflasımı flan söyledim onlarda TCK nunda karşılıksız çeki olan birkişinin GBT sinde aynen bunun çıktığını söylediler bu benim için çok utanç verici birşey arkadaşlar ne yapılmalı düşünsenizze helalinle ekmek paran için uğraşıyosun polis GBT aldığında dolandırıcık çıkıyor bence asıl dolandırıcıların gbt sinde bu yazmalı benimgibi esnaf arkadaşlarınkinde değil bu GBT Mİ düzet memem için nereye ve kimlere baş vurulabilir yardımcı olursanız sevinirim tşkler

 2. mustafa çıtak
  28/02/2012, 21:16

  28/02/2012, 21:15 | #2 Cevapla | Alıntıla sayın yetkili arkadaş lar merhaba size çok önemli ve yeni başıma gelen bir olayı sormak istiyorum çünki bu olay benim gibi gerçekten iflas geçirmiş gücü yettiği kadarını varını yoğunu namusumuzla satıp ödeye bildiğim çeklerimi ki bir çoğunu ödedim benimgibi arkadaşlarıda çok ilgilendiriyor 1995-1998 yılları arasında yapmış olduğum gıda işinde bir iflas geçirdim yaklaşık 35-40 adet çekim yazıldı yukardada anlattığım gibi bir çoğunu ödedim kimisine ulaşamadım ve öğlece o kötü günleri atlattım geçenlerde polis arkadaşlar rutin uygulamalarda kimliğimi alarak GBT sorgulaması yaptılar ve şok oldum benim bir DOLANDIRICILIK kaydımın olduğunu söylediler nasıl yani dedim iflasımı flan söyledim onlarda TCK nunda karşılıksız çeki olan birkişinin GBT sinde aynen bunun çıktığını söylediler bu benim için çok utanç verici birşey arkadaşlar ne yapılmalı düşünsenizze helalinle ekmek paran için uğraşıyosun polis GBT aldığında dolandırıcık çıkıyor bence asıl dolandırıcıların gbt sinde bu yazmalı benimgibi esnaf arkadaşlarınkinde değil bu GBT Mİ düzet memem için nereye ve kimlere baş vurulabilir yardımcı olursanız sevinirim tşkler

 3. 07/09/2012, 19:33

  SELAM.A. NE OLUR BANA YARDIMCI OLUN NE YAPACAĞIM BİLMİYORUM
  BEN DAHA ÖNCE ORTAĞI VE MÜDÜR OLDUĞUM ŞİRKETİN ÇEKİ YÜZÜNDEN AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANIYORUM.
  ŞİRKET ORTAĞI OLDUĞUM SIRADA BEN ŞEHİRDIŞINDA İKEN KASADA DURAN ÇEK KOÇANINI ORTAĞIM İMZAMI BENZETEREK İŞ İÇİN ARA ARA KULLANIRDI VE ÖDERDİ BEN DAHA SONRA TÜM ŞİRKET HİSSELERİMİ VE MÜDÜRLÜK YETKİSİNİ O VEREREK AYRILDIM O 2009 DA SIKINTIYA DÜŞTÜ ÇEKLERİ ÖDEMEYEMEDİ KARŞIMA İMZAM OLMADIĞI HALDE MÜDÜR OLDUĞUM İÇİN DAVALAR ÇIKTI İMZA ÖRNEKLERİM ALINDI BERAAT ETTİM. AMA FİRMANIN BİRİ ÇEK KAŞİDE TARİHİNDE TEK YETKİLİ OLDUĞU HALDE BAŞKASINA İMZA ATTIRIP BANA BU ÇEKİ VERDİ BENİ DOLANDIRDI İMZADA ONA AİT ÇIKMADI İSPATI DEYİP DAVA AÇMIŞ İST. AĞIR CEZADA BANA RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK SUÇU İLE DAVA AÇILDI O ÇEKİ ORTAĞIM İMZALAMIŞ ONLARA VERMİŞ AML ALMIŞ ÖDEYEMEMİŞ YAZDIRMIŞ. BENİM HABERİM BİLE YOK BORÇ ONUN,
  SUÇLU BENİM BU DURMDAN NASIL KURTULURUM BANA NE OLUR YARDIM EDİN 22 EKİM 2012 DE DAVA VAR SUÇSUZ YERE HAPSE GİRERMİYİM…ÇOLUK ÇOCUĞUM VAR YADA AVUKATMI TUTAYIM KURTULUMUYUM SAVUNSAM KENDİMİ EN KÖTÜ İHTİMAL ÇEKİ BEN ÖDESEM KURTULURMUYUM.

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: